Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Jubileuszowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury

Rok 2018 to czas przesycony rocznicami. Wspominamy przede wszystkim odzyskanie niepodległości i stulecie podstawowych dla funkcjonowania państwa instytucji. Nie chcieliśmy, by w gąszczu oficjalnych obchodów zapomniane zostały dwa jakże ważne jubileusze – 70 lat od objęcia prymasostwa przez dotychczasowego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i 40 lat od wyboru na papieża Karola Wojtyły, kardynała z „dalekiego kraju”. 

Dokładnie w rocznicę pamiętnego „Habemus papam!” z 1978 roku w warszawskiej Kordegardzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej życie i myśl tych  dwóch postaci polskiego Kościoła.

Nie jest to wystawa biograficzna. Kluczem do jej zrozumienia jest katalog podstawowych wartości, porządkujących nasze życie i życie odrodzonej 100 lat temu Rzeczypospolitej. Hasła wybrane przez autorki tworzą pewien otwarty wciąż katalog pojęć będących filarami życia każdego z nas. Przywołane tu wartości pojawią się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie. Nad każdym z nich trzeba się wcześniej czy później pochylić, każdemu poświęcić chwilę. To filary, na których opiera się ludzka "gramatyka życia". To podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności ludzkich - rodzin, wspólnot, narodów. Autorki zagłębiły się w teksty pozostawione przez naszych bohaterów - często teksty trudne, wymagające, hermetyczne - żeby wyłuskać z nich esencję. Starały się wydobyć z nich cytaty, które jak w soczewce pokazują podejście naszych dwóch mistrzów do podstawowych dla nas wszystkich pojęć. Szukały nie tylko definicji, ale i gradacji ich wagi, kontekstów filozoficznych, moralnych, ale też historycznych.  Szukały wreszcie wskazówek i przestróg, jakie kard. Wyszyński i Jan Paweł II  pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej dalszej historii już bez ich bezpośredniej pomocy.

Wystawę skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji i zachęca do indywidualnego uzupełniania katalogu wartości. Autorki: Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Wystawa będzie rozsyłana także do szkół, centrów kultury oraz innych instytucji edukacyjnej w ramach kolejnej akcji Edukacyjna Paczka Historyczna. Aby otrzymać jedną z 250 przygotowanych paczek prosimy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem:

https://pamiec.pl/pa/form/dodaj166,Paczka-historyczna-16-pazdziernika-rocznica-wyboru-JPII-na-papieza.html

Wystawę oraz szereg innych materiałów edukacyjnych na temat podwójnego jubileuszu będzie można pobrać ze strony:

www.pamiec.pl/ wystawy/

 

Uroczyste otwarcie wystawy: 16 października, godz. 13:00

Wystawa potrwa do: 30 października

 

Organizatorzy:

Instytut Pamięci Narodowej

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Narodowe Centrum Kultury