Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Spotkanie z kuratorami wokół wystawy zorganizowanej w 50 rocznicę inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację - dr Sebastianem Ligarskim i dr Grzegorzem Majchrzakiem.

Inwazja na Czechosłowację odbyła się nocą, z 20 na 21 sierpnia 1968, wówczas wojska Układu Warszawskiego przekroczyły granice kraju. Większość Polaków była przeciwna tej akcji. „Wiele osób przyjęło ją z oburzeniem, uznało za hańbę. Dziś pragniemy je przypomnieć, bowiem nie będzie przesadą stwierdzenie, że w sierpniu 1968 r. oficjalnie deklarowaną, propagandową przyjaźń polsko-czechosłowacką zastąpiła prawdziwa, niewymuszona solidarność” – wspominają badacze tematu i kuratorzy ekspozycji dr Sebastian Ligarski i dr Grzegorz Majchrzak. Tytuł ekspozycji nawiązuje do słów Sławomira Mrożka, który na łamach „Le Monde” i „Kultury” Jerzego Giedroycia opublikował list: „Protestuję przeciwko tej akcji. Jestem solidarny ze wszystkimi Czechami i Słowakami, którzy się tej akcji sprzeciwiają”. 

Wystawa zewnętrzna organizowana przed Kordegardą Galerią Narodowego Centrum Kultury przedstawia wybrane formy protestu, pieczołowicie zebrane i odnalezione przez kuratorów. Wśród nich najbardziej tragiczne wydarzenie, jakim był protest Ryszarda Siwca, który w trakcie dożynek na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia dokonał samospalenia (8 września 1968).

Spotkanie z kuratorami będzie znakomitą okazja do pogłębienia tematu, wskazania nieznanych aspektów wydarzeń sprzed 50 lat, jak zbrodnia w Jiczynie, przypomnienie bohaterskich gestów solidarności - tych wielkich - Ryszarda Siwca, i tych prostych jak Joanny Koszyk. 

Fotografie prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Narodowej, Archiwum Wojskowego w Oleśnicy, z filmu „Usłyszcie mój krzyk” w reż. Macieja Drygasa, ze zbiorów Joanny Helander (autorzy: Bjȍrn Helander, Bo Persson).

 

Spotkanie odbędzie się 12 września 2018 roku o godzinie 19:15

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Krakowskie Przedmieście 15/17

Wstęp wolny

 

Wystawa plenerowa na Krakowskim Przedmieściu 15/17

31 sierpnia – 28 września 2018

 

Organizator: Narodowe Centrum Kultury 

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Kuratorzy: dr Sebastian Ligarski, dr Grzegorz Majchrzak (IPN)

Koordynator: Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz NCK

Projekt graficzny: Kamila Schinwelska (Elipsy) 

Tłumaczenie: Anna Mirek (Lenguana)

Redakcja tekstów: Marek Żebrowski NCK

 

Partner: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Kontakt dla mediów:

 

Jan Żółtowski

jzoltowski@nck.pl

+48 508 481 295

 

Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz

abeblowskabednarkiewicz@nck.pl

22/ 21 00 191