Narodowe Centrum Kultury
9 grudnia 1948 roku Narody Zjednoczone jednogłośnie przyjęły Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Tym samym ludobójstwo stało się zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego. Na sali obrad w paryskim pałacu de Chaillot obecny był twórca pojęcia „ludobójstwo” i autor projektu konwencji, polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin.

Celem spotkania z historykiem jest przybliżanie historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa. Wydarzenie to kierujemy do wszystkich miłośników historii oraz tych, którzy chcą ją poznać od nieco innej strony.  Zapraszamy 22 listopada o godzinie 11:00!

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie „Polska Niepodległa – historia w ożywionych obrazach” - z historykiem Markiem Olkuśnikiem!
Na pierwszy wykład historyka zapraszamy 15 listopada – Bitwa pod Samosierrą, a na drugi zapraszamy tydzień później 22 listopada – Wiosna 1905. Na oba wykłady zapraszamy o godzinie 11:00 do Galerii Kordegarda

Wystawa Polska Niepodległa – historia w ożywionych obrazach pokazuje, że historia to nie tylko daty. Można ją poznawać na różne sposoby. Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.
Cykl Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się: obrazy Wojciecha Kossaka (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r., Olszynka Grochowska i Emilia Plater w potyczce pod Szawłami), Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski), Jacka Malczewskiego (Wigilia na Syberii), Maksymiliana Gierymskiego (Patrol powstańczy), Artura Grottgera (Kucie Kos), Stanisława Masłowskiego (Wiosna roku 1905), Horacego Verneta (Bitwa pod Somosierrą) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914r.).
_____

Producent: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.