Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Wystawa "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach" zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF.

Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.
Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej (pokazy odbędą się: 7 i 18 listopada). Ponadto 29 listopada, o g. 18:00
– z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego – w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego – odbędzie się specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.
 
Cykl "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach", to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz
Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
 
W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada
o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.
 
Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się: obrazy Wojciecha Kossaka (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794, Olszynka Grochowska i Emilia Plater w potyczce pod Szawłami), Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski), Jacka Malczewskiego (Wigilia na Syberii), Maksymiliana Gierym-skiego (Patrol powstańczy), Artura Grottgera (Kucie Kos), Stanisława Masłowskiego (Wiosna roku 1905), Horacego Verneta (Bitwa pod Somosierrą) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914).
 
Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także
znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
7 listopada, g. 18:00 – wernisaż wystawy. Udział wezmą odtwórcy głównych ról filmowych: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner oraz reżyser cyklu Marek Brodzki.
 
29 listopada, g. 18:00 – w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.
 
7 i 18 listopada – projekcje VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.
 
Organizatorzy wystawy: Narodowe Centrum Kultury Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.
                   
Galeria Kordegarda
Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Czas trwania: 07.11-30.11
Wernisaż: 7.11, g. 18:00