Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Narodowe Centrum Kultury, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu w oraz miesięcznik Mały Format zapraszają na spotkanie z Marcinem Orlińskim wokół jego najnowszego tomu poetyckiego pt. "Środki doraźne".

Spotkanie z autorem poprowadzi Jakub Nowacki z "Małego Formatu". W trakcie wieczoru przewidziana jest także lektura wybranych wierszy z tomu.
 

"Marcin Orliński w najnowszym tomiku pokazuje fascynujące spojrzenie na depresję. Wszak nie jest to tylko kolejne wyliczenie objawów choroby, ale krytyczny ogląd rzeczywistości. Zamiast litanii narzekań na trud życia z chorobą otrzymujemy ciekawie złożoną wizję świata, opartą na aporetycznych twierdzeniach. Dzięki takiemu opisaniu rzeczywistości Orlińskiemu udaje się uchwycić rozpaczliwą (?) próbę nadawania sensu światu (…)
Podstawowym narzędziem używanym przez podmiot jest autoironia. Orliński nie koncentruje swojej uwagi wyłącznie na skutkach choroby. Tym, co wzbogaca jego zbiór, jest przede wszystkim przeplatanie wierszy o tematyce depresji z utworami komentującymi otaczający świat. W następstwie otrzymujemy błyskotliwą reakcję (pod postacią autoironicznego komentarza) na absurdy codzienności"
Dominik Lisiecki, http://www.zamekczyta.pl/

Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010), Tętno (Łódź 2014), Środki doraźne (Poznań 2017), zbiór krótkich utworów prozatorskich Zabiegi (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twórczości”. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy „Zeszytach Poetyckich”. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Adama Włodka. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wstęp wolny. Zapraszamy do Galeria Kordegarda 26 października o godzinie 19:00.