Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na dwa spotkania z odkrywcą K-Dronu , wybitnym artystą Januszem Kapustą.

Terminy: 11 października (środa), g. 18:00 i 21 października (sobota), g. 17:00

 

W Nowym Jorku Janusz Kapusta odkrył nowy kształt geometryczny, który nazwał K-dronem. Było to w 1985 roku. Trójwymiarowy kształt wyłonił się nagle z rysunków zgłębiających naturę nieskończoności, które wykonał sześć lat wcześniej podczas studiów filozoficznych w Warszawie. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat.

 

K-Dron to główny motyw wystawy prezentowanej obecnie w Galerii Kordegarda. Niedawno K-dron wybrany został przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego na nowe logo Polski innowacyjnej, a w kwietniu 2017 roku zaprezentowany został w Niemczech na największych targach przemysłowych na świecie (Hannover Messe).

 

Janusz Kapusta – artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych, ilustrator, scenograf, odkrywca K-dronu. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Jego nazwisko pojawiało się (i nadal się pojawia) w takich pismach jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”, czy „Rzeczpospolita”.

 

Wystawa Janusz Kapusta. Innowacyjny K-dron

5 października – 5 listopada 2017

Wernisaż: 5 października 2017, g. 18:00