Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Zapraszamy na dwa spotkania z odkrywcą K-Dronu , wybitnym artystą Januszem Kapustą.

Terminy: 11 października (środa), g. 18:00 i 21 października (sobota), g. 17:00

 

W Nowym Jorku Janusz Kapusta odkrył nowy kształt geometryczny, który nazwał K-dronem. Było to w 1985 roku. Trójwymiarowy kształt wyłonił się nagle z rysunków zgłębiających naturę nieskończoności, które wykonał sześć lat wcześniej podczas studiów filozoficznych w Warszawie. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat.

 

K-Dron to główny motyw wystawy prezentowanej obecnie w Galerii Kordegarda. Niedawno K-dron wybrany został przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego na nowe logo Polski innowacyjnej, a w kwietniu 2017 roku zaprezentowany został w Niemczech na największych targach przemysłowych na świecie (Hannover Messe).

 

Janusz Kapusta – artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych, ilustrator, scenograf, odkrywca K-dronu. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Jego nazwisko pojawiało się (i nadal się pojawia) w takich pismach jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”, czy „Rzeczpospolita”.

 

Wystawa Janusz Kapusta. Innowacyjny K-dron

5 października – 5 listopada 2017

Wernisaż: 5 października 2017, g. 18:00