Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Wystawa Janusza Kapusty, odbywająca się w Galerii Kordegarda, jest w całości poświęcona K-dronowi <k-dron.com>. Niedawno K-dron wybrany został przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego na nowe logo Polski innowacyjnej,

a w kwietniu 2017 roku zaprezentowany został w Niemczech na największych targach przemysłowych na świecie (Hannover Messe).
Na wystawie w Kordegardzie pokazana zostanie dwu i półmetrowa rzeźba K-dronu, stanowiąca prototyp logo, a w 40 obrazach jego właściwości i historia. To w pewnym sensie wytłumaczenie, dlaczego K-dron spotkało to zaszczytne wyróżnienie, jakim było obwołanie go symbolem Polski innowacyjnej. Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak zaprezentowanie pierwszych obrazów nowego, wielkiego projektu, poświęconego jednemu z fenomenów K-dronu. To moment, kiedy cztery białe i cztery czarne K-drony – złączone ze sobą jak Yin i Yang – tworzą 38 416 różnych układów. Zamiarem projektu jest przedstawienie tych wszystkich kombinacji. Powstaną 3 serie po 196 obrazów każda. Na wystawie pokażemy pierwsze 14.

W Nowym Jorku Janusz Kapusta odkrył nowy kształt geometryczny, który nazwał K-dronem. Było to w 1985 roku. Trójwymiarowy kształt wyłonił się nagle z rysunków zgłębiających naturę nieskończoności, które wykonał sześć lat wcześniej podczas studiów filozoficznych w Warszawie.

K-dron jest strukturą zarazem zadziwiająco prostą i skomplikowaną. Raz odkryty, nie może zostać ulepszony – podobnie jak nie sposób ulepszyć sześcianu. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Jego powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Nazwa K-dron pochodzi od połączenia końcówki –hedron (używanej w języku angielskim na określenie ściany w wielościanie) i litery „K” (bryła ma jedenaście ścian, a „K” jest jedenastą literą alfabetu angielskiego).

Janusz Kapusta – artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych, ilustrator, scenograf, odkrywca K-dronu. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Jego nazwisko pojawiało się (i nadal się pojawia) w takich pismach jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”, czy „Rzeczpospolita”. 

Wystawa Janusz Kapusta. Innowacyjny K-dron
5 października – 5 listopada 2017
Wernisaż: 5 października 2017, g. 18:00
Spotkania z artystą: 11 października (środa), g. 18:00 i 21 października (sobota), g. 17:00

Kurator: Izabella Galicka, Elżbieta Banecka
Organizator: Narodowe Centrum Kultury

Galeria Kordegarda
Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
www.kordegarda.org