Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Przenieśmy się w czasie za pomocą kolodionu. Przyjdź do Galerii Kordegarda w niedzielę (27 sierpnia 2017 r.) i zrób zdjęcie techniką wynalezioną ok. 1851 r.

Nasz pokaz nawiązywać będzie do tradycji wędrownych fotografów z Europy Zachodniej, którzy w XIX w. odwiedzali Warszawę i rozstawiali swoje przenośne atelier i ciemnię na wynajętym od właścicieli miejscu. Nasz fotograf wykonywać będzie zdjęcia ucharakteryzowanym chętnym.

Czas oczekiwania na gotową szklaną płytkę z podobizną (20-30 minut) umilimy zwiedzaniem trwającej w Galerii wystawy „Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-1989” oraz ekspozycją kolodionów i strojów z epoki.Nasz fotograf będzie posługiwał się kamerą miechową z epoki mokrego kolodionu w formacie 10x12 cali, wyposażoną w obiektyw typu Petzval. Optyka tego typu zapewnia specyficzne rozmycie tła na fotografii (tzw. bokeh). Ten, kto zechce zostać uwieczniony na zdjęciu, zostanie przebrany w strój z epoki i pomalowany przez zawodową makijażystkę. Zapraszamy do Kordegardy 27 sierpnia 2017 r. (niedziela) w godzinach 17:00-21:00.

Technikę mokrego kolodionu wynalazł Anglik Frederic Scott Archer w 1851 r. Skutecznie zastąpiła ona droższe i znacznie bardziej skomplikowane w wykonaniu dagerotypy. Mokry kolodion, czyli tzw. mokra płyta, był to zazwyczaj szklany negatyw o dużej ostrości obrazu, stosunkowo łatwy do powielania, uzyskiwany w znacznie krótszym czasie niż dagerotyp. Mokra płyta była dominującą techniką fotograficzną aż do lat 80. XIX wieku, czyli do momentu wynalezienia szklanej płyty bromowo-żelatynowej. Technikę mokrego kolodionu charakteryzuje fakt, że zdjęcie na świeżo wylanej i „naczulonej” w roztworze azotanu srebra płycie należy wykonać w ciągu ok. 10 minut, gdyż po tym czasie kolodion zasycha, tracąc swoje właściwości. Tak więc wykonywanie zdjęć poza atelier, wymagało od fotografa zabierania oprócz ciężkiej kamery miechowej z dużym, jasnym obiektywem i  stabilnego statywu, również całej podręcznej ciemni wraz z pełnym zestawem chemikaliów niezbędnych do wylania, uczulenia, wywołania oraz utrwalenia płyty.


Organizator:
Narodowe Centrum Kultury
Partner:
Związek Polskich Artystów Fotografików
Fotografia:
ze zbiorów polona.pl

Wstęp: Wolny