Narodowe Centrum Kultury
Zapraszamy serdecznie na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa”. O ekspozycji opowie Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego.

Wystawa plenerowa przed Galerią Kordegarda od 18 sierpnia. Na wystawie Portrety Powstańców ’44 oglądać można fotografie powstańców, mieszkańców Warszawy oraz portrety dzieci – nierzadko uczestników Powstania, autorstwa Jerzego Tomaszewskiego „Jura”, fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Terenem jego działania objęte były dzielnice: Powiśle, Śródmieście (Północne i Południowe) oraz bliska Wola.W czasie służby powstańczej Tomaszewski wykonał ok. 1800 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Wszystkie klisze, które wykonał zaginęły pod koniec Powstania, jednak w 1975 roku okazało się, że przez cały ten czas ukrywała je była konspiracyjna laborantka Jerzego Tomaszewskiego, Wacława Zacharska.

Ekspozycja stanowi część wystawy pod tym samym tytułem, prezentowanej w zeszłym roku w Galerii Kordegarda.
Fotografie reprodukowane na wystawie zostały udostępnione Narodowemu Centrum Kultury przez Panią Elżbietę Berus-Tomaszewską.

Zapraszamy!