Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-89

Termin: 1 sierpnia – 30 sierpnia 2017

Uroczyste otrawcie: 8 sierpnia 2017, g. 18:00

Wystawa zdjęć Feliksa Zwierzchowskiego prezentuje jego fotografie poświęcone Wiśle, pochodzące z lat 1958-89. Prace pochodzą ze zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików, a prezentowane są w Galerii Kordegarda w związku z Rokiem Wisły, świętowanym w 2017 r.

 

Działający od 1947 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Zofia Rydet i wielu innych. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, w tym 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów, w tym zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku. 

 

Feliks Zwierzchowski – artysta urodzony w Warszawie. Zaczął fotografować, mając 14 lat. Kamerę pożyczał od kolegów. W 1928 roku kupił aparat skrzynkowy „Box Tengor” firmy Zeiss i zajął się fotografią na poważnie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego aktywnie fotografował. Podczas II wojny światowej wykonywał zdjęcia pamiątkowe i rodzinne w okupowanej Warszawie. W tym czasie był też wspólnikiem i pracownikiem sklepu branży fotograficznej. Po wojnie założył i prowadził koło fotograficzne w Grodzisku Mazowieckim. W 1950 roku został właścicielem księgarenki „F. Zwierzchowski i spółka” przy ul. Wilczej w Warszawie. Był założycielem i dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą utworzył w 1951 roku. Artysta zmarł w Warszawie.

 

Głównym tematem jego prac fotograficznych było krajoznawstwo i krajobraz, wykonywał także zdjęcia katalogowe i techniczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i na świecie. Jego prace znalazły się w wielu publikacjach. Przez wiele lat realizował swój życiowy „PROJEKT WISŁA” – fotografował miasta i wsie po obu brzegach rzeki. W ten sposób powstał unikatowy i bezcenny materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać. Był autorem albumów fotograficznych: Mistrzowie Polskiego Pejzażu (Kielce, 2000), Polska Fotografia Krajoznawcza (Łódź, 2000). Laureat wielu nagród i wyróżnień, również państwowych. Uhonorowany tytułem Artiste FIAP (1951) oraz Excellence FIAP (1960). Postać niezwykle zasłużona dla ZPAF i warszawskiego środowiska fotograficznego.

 

Uroczyste otrawcie: 8 sierpnia 2017, g. 18:00

 

Kurator wystawy: Jolanta Rycerska (ZPAF).

Organizator: Narodowe Centrum Kultury.

 

Dołącz do nas na Facebooku.