Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-89

Termin: 1 sierpnia – 30 sierpnia 2017

Uroczyste otrawcie: 8 sierpnia 2017, g. 18:00

Wystawa zdjęć Feliksa Zwierzchowskiego prezentuje jego fotografie poświęcone Wiśle, pochodzące z lat 1958-89. Prace pochodzą ze zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików, a prezentowane są w Galerii Kordegarda w związku z Rokiem Wisły, świętowanym w 2017 r.

 

Działający od 1947 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Zofia Rydet i wielu innych. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, w tym 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów, w tym zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku. 

 

Feliks Zwierzchowski – artysta urodzony w Warszawie. Zaczął fotografować, mając 14 lat. Kamerę pożyczał od kolegów. W 1928 roku kupił aparat skrzynkowy „Box Tengor” firmy Zeiss i zajął się fotografią na poważnie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego aktywnie fotografował. Podczas II wojny światowej wykonywał zdjęcia pamiątkowe i rodzinne w okupowanej Warszawie. W tym czasie był też wspólnikiem i pracownikiem sklepu branży fotograficznej. Po wojnie założył i prowadził koło fotograficzne w Grodzisku Mazowieckim. W 1950 roku został właścicielem księgarenki „F. Zwierzchowski i spółka” przy ul. Wilczej w Warszawie. Był założycielem i dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą utworzył w 1951 roku. Artysta zmarł w Warszawie.

 

Głównym tematem jego prac fotograficznych było krajoznawstwo i krajobraz, wykonywał także zdjęcia katalogowe i techniczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i na świecie. Jego prace znalazły się w wielu publikacjach. Przez wiele lat realizował swój życiowy „PROJEKT WISŁA” – fotografował miasta i wsie po obu brzegach rzeki. W ten sposób powstał unikatowy i bezcenny materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać. Był autorem albumów fotograficznych: Mistrzowie Polskiego Pejzażu (Kielce, 2000), Polska Fotografia Krajoznawcza (Łódź, 2000). Laureat wielu nagród i wyróżnień, również państwowych. Uhonorowany tytułem Artiste FIAP (1951) oraz Excellence FIAP (1960). Postać niezwykle zasłużona dla ZPAF i warszawskiego środowiska fotograficznego.

 

Uroczyste otrawcie: 8 sierpnia 2017, g. 18:00

 

Kurator wystawy: Jolanta Rycerska (ZPAF).

Organizator: Narodowe Centrum Kultury.

 

Dołącz do nas na Facebooku.