Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Granica. Tereza BARABASZ

 

Termin: 18-30 lipca 

Wernisaż: 18 lipca, g. 18:00

 

Tereza Barabasz to lwowianka, która dwukrotnie otrzymała stypendium Gaude Polonia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury). Jej najnowsza wystawa w Galerii Kordegarda prezentować będzie pracę „Granica”. To eksperyment artystyczny, łączący tkaninę z wideo, celem zaś jest próba wskazania granic między formami sztuki oraz samą sztuką, jej rozumieniem i odczuwaniem. 

W 2016 roku artystka otrzymała Złoty Medal oraz Nagrodę za Najlepszy Debiut na 15 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi, jednym z najbardziej prestiżowych na świecie przeglądów twórczości artystów sztuki włókna. Nagrodzona praca nosiła tytuł „Deszcz na Ukrainie”. Kuratorka wystawy w Kordegardzie Anna Rakowska tak pisze o tym dziele – „pełna liryzmu kompozycja złożona z przejrzystych włókien i zaplątanych pomiędzy nimi czerwonych, niewielkich elementów. Prostota używanych materiałów (m.in. papier, jasne i ciemne włókno), brak dekoracyjności, a jednocześnie działanie obrazem wideo są fundamentalnymi walorami sztuki Terezy Barabasz”.

W Galerii Kordegarda prezentowane są prace i obiekty oraz ich wirtualna interpretacja, która buduje kolejne warstwy znaczeniowe w twórczości artystki. „Przychodzi taki czas, gdy dla każdego z nas pojęcie „granicy” nabiera realnego znaczenia – pisze o pracy artystka – Seria obiektów, którą przestawiam na wystawie, jest moim własnym poszukiwaniem tej „granicy” dzielącej płaszczyznę, przestrzeń, tego co widzimy naprawdę, i tego co myślimy, że widzimy. Podejmuję problem ustalonych wyobrażeń sztuki wizualnej. Gdzie kończy się sztuka tradycyjna, a zaczyna eksperyment? Gdzie jest przestrzeń dzieła artystycznego, a gdzie przestrzeń widza? Gdzie kończy się strefa tkaniny a zaczyna się strefa mediów? Projekt „Granica” to eksperyment polegający na połączeniu tkaniny artystycznej z wideo, to balansowanie na granicy realnego i widocznego, to wywoływanie stanu niepewności – co jest naprawdę widoczne, a co niszczy delikatną równowagę między obiektem realnym (tkaniną) i niematerialnym (strumieniem światła, dźwiękiem)”.

Więcej o programie Gaude Polonia tutaj

 

Organizator: Narodowe Centrum Kultury

Kurator: Anna Rakowska, Tereza Barabasz

 

Znajdź nas na Facebooku

www.kordegarda.org