Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Granica. Tereza BARABASZ

 

Termin: 18-30 lipca 

Wernisaż: 18 lipca, g. 18:00

 

Tereza Barabasz to lwowianka, która dwukrotnie otrzymała stypendium Gaude Polonia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury). Jej najnowsza wystawa w Galerii Kordegarda prezentować będzie pracę „Granica”. To eksperyment artystyczny, łączący tkaninę z wideo, celem zaś jest próba wskazania granic między formami sztuki oraz samą sztuką, jej rozumieniem i odczuwaniem. 

W 2016 roku artystka otrzymała Złoty Medal oraz Nagrodę za Najlepszy Debiut na 15 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi, jednym z najbardziej prestiżowych na świecie przeglądów twórczości artystów sztuki włókna. Nagrodzona praca nosiła tytuł „Deszcz na Ukrainie”. Kuratorka wystawy w Kordegardzie Anna Rakowska tak pisze o tym dziele – „pełna liryzmu kompozycja złożona z przejrzystych włókien i zaplątanych pomiędzy nimi czerwonych, niewielkich elementów. Prostota używanych materiałów (m.in. papier, jasne i ciemne włókno), brak dekoracyjności, a jednocześnie działanie obrazem wideo są fundamentalnymi walorami sztuki Terezy Barabasz”.

W Galerii Kordegarda prezentowane są prace i obiekty oraz ich wirtualna interpretacja, która buduje kolejne warstwy znaczeniowe w twórczości artystki. „Przychodzi taki czas, gdy dla każdego z nas pojęcie „granicy” nabiera realnego znaczenia – pisze o pracy artystka – Seria obiektów, którą przestawiam na wystawie, jest moim własnym poszukiwaniem tej „granicy” dzielącej płaszczyznę, przestrzeń, tego co widzimy naprawdę, i tego co myślimy, że widzimy. Podejmuję problem ustalonych wyobrażeń sztuki wizualnej. Gdzie kończy się sztuka tradycyjna, a zaczyna eksperyment? Gdzie jest przestrzeń dzieła artystycznego, a gdzie przestrzeń widza? Gdzie kończy się strefa tkaniny a zaczyna się strefa mediów? Projekt „Granica” to eksperyment polegający na połączeniu tkaniny artystycznej z wideo, to balansowanie na granicy realnego i widocznego, to wywoływanie stanu niepewności – co jest naprawdę widoczne, a co niszczy delikatną równowagę między obiektem realnym (tkaniną) i niematerialnym (strumieniem światła, dźwiękiem)”.

Więcej o programie Gaude Polonia tutaj

 

Organizator: Narodowe Centrum Kultury

Kurator: Anna Rakowska, Tereza Barabasz

 

Znajdź nas na Facebooku

www.kordegarda.org