Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Piotr Kamler, jeden z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców filmów animowanych, konstruktor i rzeźbiarz w dniach 23 marca 23 kwietnia 2017 r. zaprezentuje w Galerii Kordegarda ekspozycję „Ruch utajony”. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 marca o godz. 18:00.

 

Sam artysta o roli ruchu w swej twórczości opowiada tak: „Istota animacji, babrania się w tej materii, jest tworzenie czasu”, „tworzenie czasu, materii i organizowanie, zupełnie fizyczne, manualne: ruchu i trwania” (Jerzy Kapuściński, wywiad z Piotrem Kamlerem, „Kino”, 10/91).

 

Na wystawie w Galerii Kordegarda, oprócz rzeźb szkieletowych i innych „utworów przestrzennych” Piotra Kamlera, widz będzie miał okazję zapoznać się z nieomal wszystkimi animacjami mistrza. Prezentowane one będą na ekranach jako elementy ekspozycji, a także w formie retrospektywnych wieczornych pokazów (wtorek-niedziela, g. 18:00-19:00). Widzowie będą mieli okazję poznania warsztatu artysty poprzez archiwalne zdjęcia, oryginalne marionetki z filmu „Chronopolis”, czy szkice i rysunki. W programie wystawy organizatorzy przewidują spotkanie z artystą i panel dyskusyjny o polskiej animacji.

 

Wystawa Piotra Kamlera „Ruch utajony” wpisuje się w program trwających obchodów Roku Awangardy.

Informacje o artyście:

Piotr Kamler – polski twórca filmów animowanych, rzeźbiarz, konstruktor. Urodzony w Warszawie (1936). Ukończył wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1959). Zadebiutował filmem animowanym „Miasto” (1959). Nagrodzony wyjazdowym stypendium do Paryża. W stolicy Francji przebywał w latach 1959–1986. Kontynuował studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Nawiązał również współpracę z eksperymentalnym studiem Service de la Recherche de la RTF (1960-1974), z którym tworzył animacje. Oprócz filmów Piotr Kamler powołał do życia również „utwory przestrzenne”, czyli rzeźby tworzone z metalu.

 

Piotr Kamler. Ruch utajony.

23 marca – 23 kwietnia 2017

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wstęp wolny