Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Piotr Kamler, jeden z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców filmów animowanych, konstruktor i rzeźbiarz w dniach 23 marca 23 kwietnia 2017 r. zaprezentuje w Galerii Kordegarda ekspozycję „Ruch utajony”. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 marca o godz. 18:00.

 

Sam artysta o roli ruchu w swej twórczości opowiada tak: „Istota animacji, babrania się w tej materii, jest tworzenie czasu”, „tworzenie czasu, materii i organizowanie, zupełnie fizyczne, manualne: ruchu i trwania” (Jerzy Kapuściński, wywiad z Piotrem Kamlerem, „Kino”, 10/91).

 

Na wystawie w Galerii Kordegarda, oprócz rzeźb szkieletowych i innych „utworów przestrzennych” Piotra Kamlera, widz będzie miał okazję zapoznać się z nieomal wszystkimi animacjami mistrza. Prezentowane one będą na ekranach jako elementy ekspozycji, a także w formie retrospektywnych wieczornych pokazów (wtorek-niedziela, g. 18:00-19:00). Widzowie będą mieli okazję poznania warsztatu artysty poprzez archiwalne zdjęcia, oryginalne marionetki z filmu „Chronopolis”, czy szkice i rysunki. W programie wystawy organizatorzy przewidują spotkanie z artystą i panel dyskusyjny o polskiej animacji.

 

Wystawa Piotra Kamlera „Ruch utajony” wpisuje się w program trwających obchodów Roku Awangardy.

Informacje o artyście:

Piotr Kamler – polski twórca filmów animowanych, rzeźbiarz, konstruktor. Urodzony w Warszawie (1936). Ukończył wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1959). Zadebiutował filmem animowanym „Miasto” (1959). Nagrodzony wyjazdowym stypendium do Paryża. W stolicy Francji przebywał w latach 1959–1986. Kontynuował studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Nawiązał również współpracę z eksperymentalnym studiem Service de la Recherche de la RTF (1960-1974), z którym tworzył animacje. Oprócz filmów Piotr Kamler powołał do życia również „utwory przestrzenne”, czyli rzeźby tworzone z metalu.

 

Piotr Kamler. Ruch utajony.

23 marca – 23 kwietnia 2017

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wstęp wolny