Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Autor zdjęć: Mateusz Skonieczny

Zawa&Worpus. Skrypty

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Awangardy. W ten nurt wpisuje się twórczość duetu Zawa&Worpus, którą można podziwiać na wystawie zatytułowanej „Skrypty”. Ekspozycja trwa od 23 lutego do 19 marca 2017 roku. Wernisaż 23 lutego (czwartek), g. 18:00.

Współpraca artystów rozpoczęła się kilka lat temu. Hanna Zawa-Cywińska, uznana polska malarka, w swojej twórczości często przyglądała się formom zapisu rzeczywistości. W trakcie jednej z realizacji rzeźbiarskich, przy której pomagał Worpus (Wiesław Budziejewski), artyści odnaleźli wspólny język. Efektem działań było opracowanie przestrzennych form przekazu, inspirowanych czcionkami drukarskimi, a następnie   projektem nowego kształtu liter Władysława Strzemińskiego z 1932 roku. Wystawa „Skrypty” to również forma hołdu złożona wybitnemu, polskiemu artyście.

Na wystawie w Kordegardzie artyści zaprezentują dwie odsłony wspólnego projektu - płaskorzeźby złożone z 40 słów, poleceń komputerowych oraz tablic, a także prace złożone z modułów zmieniających swe układy. A to wszystko zestawione z monochromatycznymi barwami tła, ograniczonymi do czerni i bieli oraz odcieni złota.

Język komputera narzucił nowe, skrótowe formy porozumienia. Myślę, że ten język wywarł również głębszy wpływ na nasze współczesne zachowania. Przez używanie nowych środków komunikacji kształtujemy się inaczej. Wyrażając się skrótami zapewne też nasze emocje i nasza wrażliwość przechodzą podobne transformacje. [...] Nam natomiast wydało się ważne zasygnalizowanie zmiany językiem sztuki. Jest to nasza artystyczna interwencja w świat nowych zachowań. Hasła takie jak „remove”, „transform”, „optimize” umieściliśmy w jednym, monotonnym, niekończącym się wierszu. Linia ta w bieli i czerni m a symbolizować nasze podporządkowanie się technologii. Nie ma tu miejsca na kolor – wszystko jest tylko białe albo czarne – tłumaczy koncepcję Hanna Zawa-Cywińska.

Informacje o artystach:

Hanna Zawa Cywińska – zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York. W 1981 roku otrzymała dyplom w dziedzinie reklamy. W latach 1994-2004 mieszkała i pracowała w Szwajcarii. Aktywnie działa w Szwajcarskim Stowarzyszeniu Sztuki Wizualnej VISARTE. Od 2004 roku mieszka w Warszawie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki (UNESCO). Brała udział w ponad 150 wystawach na całym świecie.

Worpus Wiesław Budziejewski – zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i grafiką projektową. Ukończył Wydział Grafiki Użytkowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Od 1989 r. był pedagogiem w Studium Technik Teatralnych i Filmowych przy Zespole Szkół Plastycznych w Łodzi, w którym obecnie kontynuuje działalność pedagogiczną.

 

Twórcy: Hanna Zawa Cywińska, Wiesław Worpus Budziejewski

Projekt graficzny: Wiesław Worpus Budziejewski

Koordynacja: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dr. Anna Rudek-Śmiechowska

Organizator: Narodowe Centrum Kultury

 

Skrypty. Zawa&Worpus  

23 lutego – 19 marca 2017 r.

Wernisaż 23 lutego (czwartek), g. 18:00.