Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Od 14 grudnia 2016 r. do 19 stycznia (przedłużona) 2017 r. odbywać się będzie ekspozycja prac Aleksandra Gierymskiego, w ramach której pokazane zostaną trzy dzieła: Żydówka z pomarańczami (1880-1881, olej/płótno), Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju (1882, olej/deska mahoniowa) oraz Chłopiec w słońcu (ok. 1895, olej/płótno). Prace wypożyczone zostaną z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wernisaż 14 grudnia, o g.18:00. Wstęp wolny.

 

 

 

Ekspozycja „UTRACONE-ODZYSKANE: ALEKSANDER GIERYMSKI” odbędzie się w ramach cyklu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda. Projekt ma na celu przybliżenie sukcesów misji poszukiwania i odzyskiwania dóbr kultury rozproszonych i utraconych podczas II wojny światowej w wyniku grabieży oraz zniszczeń.

Działania restytucyjne prowadzone są przez Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku prac w ostatnich latach polskim zbiorom przywrócono wiele obiektów, wśród których znajdują się dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.

Pierwszym pokazywanym dziełem prezentowanym w ramach cyklu ekspozycji Utracone-Odzyskane w Galerii Kordegarda był obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (lata 70. XVIII w., olej), następnie prezentowano Murzynkę pędzla Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1884, olej/płótno).
 

Aleksander Gierymski – malarz, rysownik. Urodził się w Warszawie w 1850 r. Jego starszym bratem był słynny polski malarz Maksymilian Gierymski. Ewa Micke z Muzeum Narodowego w Warszawie pisała o artyście: „Jako jeden z nielicznych dziewiętnastowiecznych artystów polskich, przez całe życie pozostawał w centrum zagadnień nurtujących ówczesną sztukę europejską. Niedoceniany w polskim środowisku artystycznym, dziesiątki lat spędził za granicą – w Monachium, Rzymie i Paryżu. Często podejmował podróże w poszukiwaniu nowych wrażeń, nowych impulsów twórczych”. Twórca zmarł w Rzymie w 1901 r.

Mecenas wystawy: