Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 "Małe Wielkie Historie. Wystawa eksponatów pozyskanych w wyniku społecznej akcji zbierania pamiątek"

 

Wystawa prezentowana od 11 do 16 listopada 2016 r. w warszawskiej Galerii Kordegarda jest podsumowaniem dotychczasowych efektów zbiórki pamiątek historycznych do tworzącej się wystawy stałej Muzeum Historii Polski.


Publiczna zbiórka pamiątek pod hasłem „Małe Wielkie Historie” została zainaugurowana podczas tegorocznej Nocy Muzeów w kilku miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Katowicach).

Do Muzeum Historii Polski trafiło łącznie ok. 2000 obiektów. Kolekcja MHP wzbogaciła sie ponadto o ponad 100 cyfrowych kopii dokumentów i fotografii. Połowę darowizn stanowię książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy bilety.

Mnogość obiektów nie pozwala na pokazanie całego zbioru podarowanych przedmiotów, ekspozycja zawiera jedynie ich reprezentatywny wybór. Zostaną pokazane różne typy eksponatów i różne możliwości ich wykorzystania w procesie tworzenia wystawy stałej w nowej siedzibie MHP, która powstaje na Cytadeli Warszawskiej.

Wystawa ma układ chronologiczny. Część przedmiotów eksponowanych będzie w gablotach oraz na podestach. Wiele innych pojawi się w formie cyfrowej na wielkoformatowych wydrukach.

Najstarszym obiektem, który będzie prezentowany, jest list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocławskiego Świętosława Wilgostowskiego z 1660 r. Pokazane zostaną także przedmioty XIX-wieczne oraz z przełomu XIX i XX wieku. Będą to: pistolet kapiszonowy, cylinder wyprodukowany w manufakturze łódzkiego kapelusznika, aparat fotograficzny oraz szereg fotografii z epoki.

Wiek XX podzielony zostanie na szereg przestrzeni tematycznych: pierwszą wojnę światową, odzyskanie niepodległości i walkę o kształt granic państwa polskiego, szkolnictwo II RP, wojsko i masowe organizacje II RP, II wojnę światową – cywili a także żołnierzy oraz PRL.

W pierwszej, dwudziestowiecznej, gablocie zostaną pokazane przedmioty związane z Wielką Wojną, niepodległościowymi dążeniami Polaków oraz losami ludności cywilnej. Obok manierek, które były na wyposażeniu formacji legionowych, zaprezentujemy "”kruczą stopę”, fotografie i listy. Ciekawym akcentem będą zdjęcia i dokumenty związane z Centralnym Komitetem Obywatelskim – polską organizacją działającą w Cesarstwie Rosyjskim podczas I wojny światowej. Miłośników militariów może zainteresować rosyjska butla na gaz bojowy.
 
W ramach zbiórki pamiątek  Muzeum otrzymało dużo dokumentów i fotografii związanych z edukacją w międzywojennej Polsce. Skłoniło to autorów do stworzenia przestrzeni poświęconej szkolnictwu.  
Okres II wojny światowej podzielony został na dwie przestrzenie, gdzie jedna koncentrować będzie się na żołnierzach, a druga na ludności cywilnej. W tej pierwszej zaprezentowanych zostanie kilka przykładów uzbrojenia polskich żołnierzy, w tym amunicję do pistoletu Vis wraz z oryginalnym opakowaniem.  

Jedną z najcenniejszych pamiątek, związanych z tematem II wojny światowej, którą będzie można obejrzeć na ekspozycji jest unikalny film autorstwa Svena Grafströma – pracownika Ambasady Szwecji w Warszawie w latach 1938-39. Materiał zawiera ujęcia nakręcone podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz zniszczenia miasta zarejestrowane na taśmie w listopadzie tego samego roku. Jest to jeden z nielicznych znanych materiałów filmowych, które nakręcono w oblężonej stolicy i które zachowały się do naszych czasów.

Przestrzeń poświęcona cywilom zilustrowana będzie przedmiotami z życia pod okupacją, pracą przymusową w Niemczech, czy też pobytem w obozie koncentracyjnym. Świadectwem tego ostatniego będą obiekty po więźniu KL Mauthausen-Gusen w postaci m.in. cygarniczki z wygrawerowanym numerem obozowym. Pokażemy tu również materiały związane z powrotami do Polski, już po zakończeniu działań wojennych.

Finalna przestrzeń, poświęcona okresowi PRL zawierać będzie szereg gabarytowych obiektów. Będzie to przede wszystkim XIX-wieczna, eklektyczna konsola z wbudowaną skrytką, która służyła rodzinie Romaszewskich do ukrywania dokumentów związanych z działalnością opozycyjną.  Fenomen tzw. ”drugiego obiegu” reprezentować będzie również powielacz Roneo-Vickers R.V.2000. Dopełnieniem przestrzeni będą pamiątki związane z papieskimi pielgrzymkami do Polski oraz kolekcja fotografii, wykonanych w pierwszej połowie lat 80., dokumentująca strajki i demonstracje w Warszawie.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie ekran dotykowy z zestawieniem wszystkich Darczyńców, którzy przekazali swoje pamiątki do Muzeum Historii Polski, wraz z krótkimi opisami udostępnionych kolekcji. Towarzyszyć mu będzie projekcja, na której zwiedzający będą mogli obejrzeć wywiady, jakie przeprowadziliśmy z niektórymi Darczyńcami. Dzięki zarejestrowanym rozmowom będzie można dowiedzieć się nieco więcej o niektórych pamiątkach obecnych na ekspozycji.

Wystawę można zwiedzać od 11 do 16 listopada 2016, w następujących godzinach:
11 XI (10:00 - 20:00), 12-16 XI (11:00 - 19:00)

Miejsce: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Na ekspozycji obecni będą pracownicy Działu Wystawienniczego Muzeum Historii Polski, którzy przygotowywali wystawę. Będzie można z nimi porozmawiać na temat obiektów pozyskanych w ramach zbiórki. Będą również przygotowani na przyjęcie kolejnych darowizn, jeżeli ktoś z odwiedzających zdecyduje się na przekazanie pamiątek.

Cały czas można przekazywać pamiątki do zbiorów Muzeum Historii Polski. Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl.