Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.

Jerzy Konrad Maciejewski (1899–1973) jako zawodowy dziennikarz bacznie przyglądał się czasom, w których żył. Był też fotografem-pasjonatem, który zawsze starał się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby na zdjęciach oddać to, czego nie dało się wyrazić słowami. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i fotograficzną, która jest świadectwem minionej epoki.

 

Twórczość literacka Maciejewskiego została już doceniona - w 2015 roku Ośrodek KARTA wydał dzienniki Maciejewskiego pt. Zawadiaka. Dzienniki frontowe z lat 1914-1920, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Teraz prezentujemy jego nieznane fotografie z lat 40. i 50. XX w. Wystawa oraz towarzyszący jej katalog to pierwsze zbliżenie na ogromną, znajdującą się w Ośrodku KARTA, kolekcję fotograficzną Jerzego Konrada Maciejewskiego.

 

Maciejewski tuż po wojnie ze szczególną pasją fotografował polską prowincję. Pokazywał ją bez retuszu - zrujnowaną, ale też zawieszoną między tym, co było, a tym, co nadejdzie. Potrafił zobaczyć znaki czasu, które w dobrze zakomponowanym kadrze przemawiały do wyobraźni lepiej niż najbardziej wnikliwy tekst. Przyglądając się fotografiom wykonanym przez niego w latach 40. XX wieku, można zobaczyć w nich świat zarówno XIX-wiecznych włościan, międzywojennych chłopów, jak i rolników z Peerelu. Zachodzące na wsi przemiany widać nie tylko w wiejskich krajobrazach, lecz także – a może przede wszystkim – w ludzkich twarzach.

 

Wernisaż: 18 listopada, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 3 grudnia 2016 r.

 

Katalog Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w. dostępny będzie od 18 listopada w księgarni Ośrodka KARTA i na stronie ksiegarnia.karta.org.pl

 

Kuratorki: Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba

Projekt graficzny wystawy: Diana Gawronkiewicz / Podpunkt

Projekt graficzny katalogu: rzeczyobrazkowe.pl

Organizatorzy: Fundacja Ośrodka KARTA, NCK, Galeria Kordegarda

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego