Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.

Jerzy Konrad Maciejewski (1899–1973) jako zawodowy dziennikarz bacznie przyglądał się czasom, w których żył. Był też fotografem-pasjonatem, który zawsze starał się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby na zdjęciach oddać to, czego nie dało się wyrazić słowami. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i fotograficzną, która jest świadectwem minionej epoki.

 

Twórczość literacka Maciejewskiego została już doceniona - w 2015 roku Ośrodek KARTA wydał dzienniki Maciejewskiego pt. Zawadiaka. Dzienniki frontowe z lat 1914-1920, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Teraz prezentujemy jego nieznane fotografie z lat 40. i 50. XX w. Wystawa oraz towarzyszący jej katalog to pierwsze zbliżenie na ogromną, znajdującą się w Ośrodku KARTA, kolekcję fotograficzną Jerzego Konrada Maciejewskiego.

 

Maciejewski tuż po wojnie ze szczególną pasją fotografował polską prowincję. Pokazywał ją bez retuszu - zrujnowaną, ale też zawieszoną między tym, co było, a tym, co nadejdzie. Potrafił zobaczyć znaki czasu, które w dobrze zakomponowanym kadrze przemawiały do wyobraźni lepiej niż najbardziej wnikliwy tekst. Przyglądając się fotografiom wykonanym przez niego w latach 40. XX wieku, można zobaczyć w nich świat zarówno XIX-wiecznych włościan, międzywojennych chłopów, jak i rolników z Peerelu. Zachodzące na wsi przemiany widać nie tylko w wiejskich krajobrazach, lecz także – a może przede wszystkim – w ludzkich twarzach.

 

Wernisaż: 18 listopada, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 3 grudnia 2016 r.

 

Katalog Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w. dostępny będzie od 18 listopada w księgarni Ośrodka KARTA i na stronie ksiegarnia.karta.org.pl

 

Kuratorki: Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba

Projekt graficzny wystawy: Diana Gawronkiewicz / Podpunkt

Projekt graficzny katalogu: rzeczyobrazkowe.pl

Organizatorzy: Fundacja Ośrodka KARTA, NCK, Galeria Kordegarda

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego