Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 ANTONI ZDEBIAK -  Wystawa prac w 25. rocznicę śmierci Autora

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 23 PAŹDZIERNIKA

 Zapraszamy na wystawę znanego, polskiego fotografika ANTONIEGO ZDEBIAKA, która odbędzie się w Galerii Kordegarda w 25. rocznicę śmierci artysty.

Wernisaż 4 października o g. 18:00. Zapraszamy.


Antoni Zdebiak (1951-1991) – debiutował jako reporter w prasie lubelskiej, publikując zdjęcia na łamach „Kameny” i „Kuriera” (1971). Następnie pracował dla tygodnika „Perspektywy” (1973-1977). W roku 1978 wyjechał do Paryża, gdzie fotografował modę. Po powrocie do kraju pracował dla tygodników i miesięczników, robiąc głównie zdjęcia na okładki. Wśród zleceniodawców byli: „ITD.”, „Razem”, „Scena”, „Teatr”, a także włoska Agencja Prasowa ANSA. Poza fotografią prasową zajmował się fotografią reklamową, tworzył okładki płyt oraz zdjęcia ze spektakli teatralnych (m.in. Teatr Wielki, Warszawska Opera Kameralna). Jego zdjęcia znane są z okładek płyt m.in takich zespołów jak Republika czy Budka Suflera. Od 1984 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do Londynu, gdzie fotografował i studiował w szkole filmowej. Za najważniejszą uważał jednak swoją osobistą twórczość. Działał w przestrzeni swoistego meta-teatru, którego był pomysłodawcą, reżyserem, aktorem i fotografem zarazem. Zginął w wypadku samochodowym w 1991 r.

„Charakterystycznym jest, że dojrzałość artystyczna była w Nim od zawsze. Był jednym z niewielu, którzy swe największe dzieła generują, stawiając pierwsze kroki” – Lucjan Furmaga (katalog wystawy „Ja Tu Byłem... Antoni Zdebiak”, 2001).
„Być może wszystko jest tylko powtarzaniem. Ważne jednak, jak powtarzamy. On bez wątpienia był prawdziwie poruszony tym, co odkrywał. Potrafił wiele rzeczy pointować śmiechem, potrafił mieć do siebie dystans, na szczęście potrafił też nie mieć do siebie dystansu” – Jakub Zdebiak, syn artysty (z katalogu wystawy „Ja Tu Byłem... Antoni Zdebiak”, 2001).

Wstęp wolny.