Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Zapraszamy na wystawę "Portrety Powstańców '44" od 1 sierpnia, od g.17:00 do 11 września.

Wystawa objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Partnerem wystawy jest PKO Bank Polski

 Odzyskane fotografie


Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie powstańców, mieszkańców Warszawy oraz portrety dzieci – nierzadko uczestników Powstania, autorstwa Jerzego Tomaszewskiego „Jura”, fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej. Terenem jego działania objęte były dzielnice: Powiśle, Śródmieście (Północne i Południowe) oraz bliska Wola. W czasie służby powstańczej Tomaszewski wykonał ok. 1 800 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Wszystkie klisze, które wykonał zaginęły pod koniec Powstania, jednak w 1975 roku okazało się, że przez cały ten czas ukrywała je była konspiracyjna laborantka Jerzego Tomaszewskiego, Wacława Zacharska.


Poszukiwania Zaginionych


Zdjęciom towarzyszyć będzie kronika pisana „na gorąco” przez Jerzego Tomaszewskiego oraz prasa powstańcza, ze szczególnym uwzględnieniem fragmentów Biuletynu Informacyjnego – rubryki zatytułowanej „Poszukiwania Zaginionych”. Wiadomości do tej rubryki zbierane były, w trakcie wypełniania ich zadań i obowiązków, przez łączników i łączniczki, harcerzy, fotoreporterów i powstańców. Komunikaty te były jedyną nadzieją na odnalezienie zagubionych krewnych i przyjaciół. W tym celu, przed budynkiem Kordegardy, na chodniku przy Krakowskim Przedmieściu, w zewnętrznej części wystawy, jednym z eksponatów będzie słup ogłoszeniowy, „oblepiony” ogłoszeniami ludzi poszukujących swoich bliskich.
Kolorytu wystawie dodadzą plakaty powstańcze, autorstwa Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego, naczelnego plastyka Delegatury Rządu i BiP KG AK i jednocześnie starszego brata Jerzego.