Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Wystawa fotografii Georga Borysowskiego

W piątek, 13 maja w warszawskiej Galerii Kordegarda odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Georga Borysowskiego – polskiego fotografa ze Lwowa.

Prace Georga Borysowskiego od zawsze naznaczone były indywidualnym stylem. W jego twórczości widać fascynację otaczającym światem – codziennym, najbliższym i najpowszedniejszym.


Lwowska recenzentka fotografii Georga Borysowskiego – Swietłana Mokina, określiła jego sposób postrzegania rzeczywistości jako „czuły obiektyw”. Fotograf z upodobaniem porusza się po Ukrainie prowincjonalnej. Poznaje ludzi wiodących skromne życie, często według staroświeckich reguł, które nie mają szans w zderzeniu ze współczesnością modernizującej się Ukrainy. W spojrzeniu Georga Borysowskiego świat ten nabiera uniwersalnego znaczenia. Natomiast warsztat fotograficzny artysty w swoisty sposób sakralizuje go. Klasyczne czarno-białe fotografie i mocna kompozycja stanowią obok światłocienia podstawowy sposób wyrazu. Zmiękczenia czy rozmycia zacierają granicę między ograniczonym i konkretnym, a nierzeczywistym i ponadczasowym.

Osobne miejsce w twórczości Georga Borysowskiego zajmuje Lwów – miasto rodzinne i stale obecne w jego pracach. Lwów Borysowskiego jest osobisty, pełen zapomnianych zaułków, rozpadających się kamienic i podwórek, na które nigdy nie zawitają turyści.
Jest to też Lwów polski, o którym Georg Borysowski mówi: „Lwów dla nas Polaków jest miastem szczególnym. Każdy jego kamień, chropawość murów, blask nocnych latarni prześwitujących przez letnie liście czy linie niewiarygodnie pięknych balkonów lwowskich noszę w sobie. Wyjeżdżając do Chicago, gdzie obecnie również mam swoją pracownię, pamiętam każdy zaułek mojego miasta. Wyłania się pod powieką obrazami powstającymi z podświadomości...”.

Prezentowane na wystawie w Kordegardzie prace pochodzą z cyklów tematycznych: „Cmentarz w Demni”, „Jarmark w Karpatach”, „Picie piwa”, „Lwów okolice Ormiańskiej”, „Samotność małego człowieka”, „Drewniana architektura Karpat”, „Krzyże”.

Wystawa zostanie otwarta w piątek, 13 maja o godzinie 18.00 w warszawskiej Galerii Kordegarda i potrwa do 5 czerwca.
Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17,  Warszawa.

Wstęp wolny.

Georg Borysowski urodził się w 1941 roku w rodzinie polskiej, we Lwowie. Zaczynał jako fotograf prasowy, obecnie współpracuje z odradzającymi się polskimi mediami we Lwowie. Poświęcił się fotografii artystycznej tworząc cykle tematyczne: „Symfonia Lwowska”, „Dawny Krzemieniec”, „Którzy zostali”, „Ludzie Gór”, „Wierzby”, „Skały w Uryczu”.

Jest członkiem Związku Fotografików Ukrainy i Związku Polskich Artystów Fotografików. Został dwukrotnie uhonorowany prestiżowymi tytułami przez Międzynarodową Federację Fotografii Artystycznej (FIAP). Po raz pierwszy w 1982 roku (ARTISTE FIAP), po raz drugi w roku 1995 (EXCELENCE FIAP). Jego prace prezentowane były w 41 państwach na 5 kontynentach. Znajdują się w kolekcjach muzeów Polski, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec.