Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

 Oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 roku na wystawie w warszawskiej Galerii Kordegarda

 Pierwsza ustawa zasadnicza w Europie, a druga na świecie. Mowa oczywiście o Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. W warszawskiej Galerii Kordegarda 3 maja br. zostanie otwarta wystawa poświęcona temu prekursorskiemu dokumentowi. Oryginał Konstytucji 3 Maja, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, będzie tego dnia dostępny w Galerii Kordegarda.
Konstytucja 3 Maja to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymał prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie – obecnie znak ten posiada 29 obiektów. Ponadto w 2014 roku historyczny dokument został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 
W Galerii Kordegarda będzie można zobaczyć jeden z dwóch równorzędnych oryginałów, pochodzący z Archiwum Publicznego Potockich. Publiczna prezentacja dokumentu odbywa się niezwykle rzadko. Tegoroczne wydarzenie w Galerii Kordegarda to wyjątkowa szansa na spotkanie z unikatowym zabytkiem dziedzictwa narodowego.


Wystawa na temat Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda potrwa od 3 maja do 08 maja br. Oryginał dokumentu będzie dostępny dla zwiedzających pierwszego dnia wystawy (tj. 3 maja br.) od godziny 11.00. W pozostałe dni zostanie zastąpiony unikatową i szczegółową kopią.

Organizatorzy:

                       

Partner:

Honorowy Patronat: