Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 roku na wystawie w warszawskiej Galerii Kordegarda

 Pierwsza ustawa zasadnicza w Europie, a druga na świecie. Mowa oczywiście o Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. W warszawskiej Galerii Kordegarda 3 maja br. zostanie otwarta wystawa poświęcona temu prekursorskiemu dokumentowi. Oryginał Konstytucji 3 Maja, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, będzie tego dnia dostępny w Galerii Kordegarda.
Konstytucja 3 Maja to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymał prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie – obecnie znak ten posiada 29 obiektów. Ponadto w 2014 roku historyczny dokument został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 
W Galerii Kordegarda będzie można zobaczyć jeden z dwóch równorzędnych oryginałów, pochodzący z Archiwum Publicznego Potockich. Publiczna prezentacja dokumentu odbywa się niezwykle rzadko. Tegoroczne wydarzenie w Galerii Kordegarda to wyjątkowa szansa na spotkanie z unikatowym zabytkiem dziedzictwa narodowego.


Wystawa na temat Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda potrwa od 3 maja do 08 maja br. Oryginał dokumentu będzie dostępny dla zwiedzających pierwszego dnia wystawy (tj. 3 maja br.) od godziny 11.00. W pozostałe dni zostanie zastąpiony unikatową i szczegółową kopią.

Organizatorzy:

                       

Partner:

Honorowy Patronat: