Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Wernisaż wystawy: 7 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00. 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach od 8 do 24 kwietnia 2016 roku, od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00-19.00.

 

W szóstą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej galeria Kordegarda prezentuje znaczną część dzieł z wystawy „Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej” zorganizowanej rok temu, dzięki determinacji Pani kurator Joanny Błońskiej, z dala od stolicy, w niewielkim mieście – Sokołowie Podlaskim.

Była to pierwsza, i jak dotąd jedyna w Polsce zbiorowa wystawa plastyczna w całości poświęcona dramatowi z 10 kwietnia 2010 roku.

W sumie 26 plastyków nadesłało 45 obrazów i grafik oraz jedną rzeźbę. Wśród twórców znalazły się nazwiska bardziej lub mniej znane.Miejsce wystawy zostało wybrane nieprzypadkowo – galeria Kordegarda mieści się na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciw Pałacu Prezydenckiego. Ze względu na rozmiary dostępnej przestrzeni musieliśmy ograniczyć liczbę prezentowanych pierwotnie w Sokołowie Podlaskim prac, dokonując ich wyboru. Przekazują one w różnorodnej formie artystycznej odczucia, skojarzenia i przemyślenia autorów. Są to obrazy i grafiki symboliczne, abstrakcyjne, kolorystyczne, metaforyczne, w każdym jednak obiekcie odczytać można, że powstał on w związku z tematem wystawy.
Wystawie towarzyszą zbiór wierszy Joanny Błońskiej oraz poezja Leszka Długosza.


Kurator wystawy: Joanna Błońska.

Artyści biorący udział w wystawie:

- Marek Andała,Bałtów
- s.M. Natanaela Wiesława Błażejczyk, Warszawa
- Joanna Błońska, Sokołów Podlaski
- Jadwiga Szyszkowska-Załęska, Supraśl
- Barbara Pierzgalska, Łódź
- Maria Sawicka-Biczyk, Warszawa
- Włodzimierz Dawidowicz, Warszawa
- Andrzej Dworakowski, Białystok
- Aleksander Grzybek, Białystok
- Aneta Jaźwińska, Warszawa
- Helena Jacyno, Przemyśl
- Anna Kaczor, Wejherowo-Nanice
- Andrzej Kalina, Warszawa
- Krzysztof Koniczek – Białystok
- Grzegorz Kalinowski, Łódź
- Zdzisława Ludwiniak, Wołomin
- Janusz Lewandowski, Warszawa
- Jacek Maślankiewicz, Łomianki