Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 5 grudnia / sobota / 14.00
Guardi i weneccy wedutyści / wykład dr Grażyny Bastek
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona

 

 

Luka Carlevarijs, Antonio Canal, Bernardo Bellotto, Michele Marieschi oraz Francesco Guardi przez cały osiemnasty wiek zaopatrywali europejski rynek w obrazy przedstawiające Wenecję, przyczyniając się do jej popularności, ale też w dużej mierze kreując i utrwalając malowniczą wizję niezwykłego miasta na lagunie.
Francesco Guardi wyspecjalizował się w dwóch popularnych, a zarazem intratnych gatunkach – wedutach i kaprysach. Weduty to wierne widoki miast, kaprysy zaś to malownicze pejzaże z wyobraźni, wykorzystujące niekiedy istniejące budowle, tyle że w fantazyjnych zestawieniach. Oba gatunki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów, a także wśród licznie przybywających do Wenecji podróżników. Stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży.
Weduty Wenecji malowano jeszcze w XIX stuleciu, jednak to Francesco Guardi uważany jest za ostatniego wielkiego przedstawiciela gatunku. Jego wizja miasta różni się od precyzyjnych, dopracowanych w szczegółach przedstawień Canaletta, czy Bellotta. W dziełach Guardiego – w przeciwieństwie do obrazów jego poprzedników – nie zawsze jest piękna pogoda i lazurowe niebo, pojawiają się chmury, mgła i zmierzch, przydające weneckim panoramom melancholii i tajemniczości.


 

dr Grażyna Bastek – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się historii malarstwa i technik dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW prowadzi wykłady i seminaria poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych oraz problemom technologii i konserwacji.
Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w Newsweek Historia, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz.