Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Zapraszamy na wystawę pierwszego wystawionego dzieła odzyskanego jakim jest obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (Wenecja, 1712–1793).

 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentuje, poszukuje i odzyskuje dobra kultury, które podczas II wojny światowej zostały rozproszone i utracone w wyniku grabieży oraz zniszczeń. Mimo tych wysiłków ostateczny bilans strat wojennych jest jednak trudny do oszacowania. Zapewne nigdy nie będzie możliwe precyzyjne określenie liczby utraconych dzieł. W wyniku działań restytucyjnych prowadzonych w ostatnich latach przez MKiDN polskim zbiorom przywrócone zostały dzieła sztuki, z których każde ma swoją niezwykłą historię i okoliczności odzyskania. Są wśród nich dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.

Wybrane obiekty odzyskane prezentowane będą w ramach cyklu ekspozycji „Utracone/ Odzyskane” w Galerii Kordegarda.
Pierwszym wystawionym dziełem będzie obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (Wenecja, 1712–1793).


Francesco Guardi, wyspecjalizował się w dwóch popularnych, a zarazem przynoszących dochód gatunkach – wedutach i kaprysach. Oba gatunki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów, a także wśród licznie przybywających do Wenecji podróżników. Stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży, a ich poręczne niewielkie formaty pozwalały na łatwy transport.
Pałac Dożów był jednym z ulubionych motywów weneckich weducistów. Guardi przedstawiał dziedziniec pałacu i jego słynne schody z różnych punktów widzenia, zazwyczaj jednak wybierając taki kadr, aby rozświetlony dziedziniec widziany był spod zacienionej arkady.

W Kordegardzie oprócz niedawno zwróconego do zbiorów polskich obrazu, będzie można dowiedzieć się więcej o weneckim malarstwie wedutowym, życiu i twórczości Francesco Guardiego, ale także o problemach związanych z procesem odzyskiwania dzieł sztuki i znaczeniu tego procesu dla rozwoju kultury polskiej.


Na wystawę zapraszamy w dniach od 27 listopada 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku, od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00.