Narodowe Centrum Kultury
Serdecznie zapraszany na oficjalne otwarcie wystawy ŚCIANA WOLNOŚCI. 25.01.2019, godz. 18:00 Wstęp wolny!

 Zapraszamy na wystawę pierwszego wystawionego dzieła odzyskanego jakim jest obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (Wenecja, 1712–1793).

 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentuje, poszukuje i odzyskuje dobra kultury, które podczas II wojny światowej zostały rozproszone i utracone w wyniku grabieży oraz zniszczeń. Mimo tych wysiłków ostateczny bilans strat wojennych jest jednak trudny do oszacowania. Zapewne nigdy nie będzie możliwe precyzyjne określenie liczby utraconych dzieł. W wyniku działań restytucyjnych prowadzonych w ostatnich latach przez MKiDN polskim zbiorom przywrócone zostały dzieła sztuki, z których każde ma swoją niezwykłą historię i okoliczności odzyskania. Są wśród nich dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.

Wybrane obiekty odzyskane prezentowane będą w ramach cyklu ekspozycji „Utracone/ Odzyskane” w Galerii Kordegarda.
Pierwszym wystawionym dziełem będzie obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (Wenecja, 1712–1793).


Francesco Guardi, wyspecjalizował się w dwóch popularnych, a zarazem przynoszących dochód gatunkach – wedutach i kaprysach. Oba gatunki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów, a także wśród licznie przybywających do Wenecji podróżników. Stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży, a ich poręczne niewielkie formaty pozwalały na łatwy transport.
Pałac Dożów był jednym z ulubionych motywów weneckich weducistów. Guardi przedstawiał dziedziniec pałacu i jego słynne schody z różnych punktów widzenia, zazwyczaj jednak wybierając taki kadr, aby rozświetlony dziedziniec widziany był spod zacienionej arkady.

W Kordegardzie oprócz niedawno zwróconego do zbiorów polskich obrazu, będzie można dowiedzieć się więcej o weneckim malarstwie wedutowym, życiu i twórczości Francesco Guardiego, ale także o problemach związanych z procesem odzyskiwania dzieł sztuki i znaczeniu tego procesu dla rozwoju kultury polskiej.


Na wystawę zapraszamy w dniach od 27 listopada 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku, od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00.