Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

 Emocjonalna historia powojnia -na spotkanie z Marcinem Zarembą, autorem książki „Wielka Trwoga. Polska 1944-1947”, laureatem Nagrody Historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego zaprasza Narodowe Centrum Kultury.

To ósme z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Marcin Zaremba został jej laureatem w 2013 roku.

W spotkaniu wezmą udział:Marcin Zaremba, Piotr Nehring, Elżbieta Moczarska.

Początek: czwartek, 19 listopada, godz. 17.30


Wstęp wolny.

Marcin Zaremba – adiunkt w Instytucie Historycznym UW i w Instytucie Studiów Politycznych PAN, absolwent historii i socjologii UW. Interesuje się historią społeczną PRL.. Współautor dwu tomów: Marzec 1968. Trzydzieści lat później i PRL – trwanie i zmiana, autor wielu artykułów naukowych. Współpracuje m.in. z tygodnikiem „Polityka” i „Więzią”. Jego opublikowana praca doktorska Komunizm, legitymizacja, nacjonalizm otrzymała nagrodę Klio, „Polityki” i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opublikowana w 2012 r. Wielka Trwoga. Polska 1944-1947 została książką-laureatką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody im. Jerzego Turowicza.

Piotr Nehring – absolwent wydziału historii UW, dziennikarz, redaktor – od 1989 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz a potem redaktor i kierownik działu gospodarczego, a przez większość pierwszej dekady XXI w. pracował w dziale zagranicznym „Wyborczej”. Od 2012 redaguje „Ale Historia”, poniedziałkowy dodatek historyczny do „Gazety Wyborczej”. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Od 2015 roku jest członkiem jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Elżbieta Moczarska –w 2014 roku założyła Fundację imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich. Od 2009 roku wraz z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje doroczny konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, jest honorowym członkiem kapituły Nagrody. Stara się pogodzić pasję pracy w Fundacji z działalnością zawodową - jest konsultantem public relations i rozwoju biznesu, pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.