Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na spotkanie z autorami wystawy "Kobieta na wojnie" Wojciechem Grzędzińskim, Krzysztofem Millerem i Maksymilianem Rigamonti.

Spotkanie poprowadzi kurator wystawy: Jolanta Rycerska.

 

Spotkanie odbędzie się 10 czerwca, w środę o g. 18:00 w galerii Kordegarda.

Wstęp wolny.

Do 14 czerwca w galerii Kordegarda eksponowana jest wystawa fotografii wojennych trzech czołowych fotoreporterów polskich: Wojciecha Grzędzińskiego, Krzysztofa Millera, Maksymiliana Rigamontiego. Podczas jej trwania we środę 10 czerwca, o godz. 18 odbędzie się otwarte spotkanie z autorami wystawy. Fotografia z rejonów walk, pokazująca cierpienie, zniszczenia, śmierć - dotyka granicznych obszarów sztuki, wymaga namysłu nad kwestiami moralnymi i światopoglądowymi. Wymusza zatrzymanie widza nad treścią obrazu, wzbudza współczucie, poczucie bezradności, prowokuje do postawienia pytań o naturę świata. Fotografowie wojenni pełnią niezwykle istotną rolę €žświadków€ historii, nadających anonimowemu cierpieniu indywidualną, konkretną twarz. Ich prace pokazują, że wojna nie jest domeną głębokiej przeszłości - jest zjawiskiem także współcześnie realnym, głęboko degradującym, krzywdzącym wszystkich €“ tak zwyciężających, jak pokonanych. Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie kluczowe dla omówienia specyfiki fotografii wojennej, będzie unikalna okazja do wysłuchania relacji fotografów z wypraw, zadania im pytań.

 

WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI - urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter w gazetach codziennych min. „Rzeczpospolita” i „Dziennika”. W fotografii interesuje go człowiek i jego emocje zarówno w życiu codziennym jak i w sytuacjach nadzwyczajnych. Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki min. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej m. in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo, honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D’or News 2009 Award. Od lutego 2011 pracuje jako szef fotografów w Kancelarii Prezydenta RP oraz fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

KRZYSZTOF MILLER - urodzony  25 marca 1962 roku w Warszawie. Od 1986 razem  z Jerzym Gumowskim autor zdjęć dla pism drugiego obiegu w Polsce. Od 1988 fotograf  Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik "Przeglądu Wiadomości Agencyjnych". Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu. Od 1989 czołowy fotoreporter "Gazety Wyborczej". Mistrz gatunku dla pokoleń adeptów fotografii. Autor zdjęć z czechosłowackie j Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen (m. in. w Bośni i Chorwacji). W 2000 roku juror konkursu World Press Photo. W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

MAKSYMILIAN  RIGAMONTI - urodzony się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Freelancer. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska, następnie w tygodniku Wprost. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznawaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku projekt "Bykownia. Archeologia zbrodni" został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski objął ten projekt swoim patronatem. Projekt ten wygrał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku - zdobywając równocześnie I miejsce w kategorii Fotoreportaż Życie codzienne. W grudniu 2013 miał indywidualną wystawę w Galerii Studio w Warszawie i publikację artbooka „Afganistan jest w nas” z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt ten został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku artysta otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.