Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

„Mikołajska. Teatr i PRL”
– na spotkanie z Joanną Krakowską, finalistką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego zaprasza Narodowe Centrum Kultury.

Początek: wtorek, 9 czerwca, godz. 17.30, Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
W spotkaniu wezmą udział Joanna Szczęsna i Elżbieta Moczarska. Wstęp wolny.

To piąte z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

*

Joanna Krakowska– absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, wicenaczelna miesięcznika „Dialog", historyk teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka, redaktorka. Jest współautorką zbioru esejów „Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne”(2009), nagrodzonego w konkursie Fundacji Kultury, oraz redaktorką książek „Teatr drugiego obiegu”(2000), „Aktor teoretyczny”(2002), „Teatr. Rekonstrukcje”(2004). Autorka monografii „Mikołajska. Teatr i PRL”(2011). Przełożyła z angielskiego biografię Idy Kamińskiej „Moje życie, mój teatr”(1995); tłumaczyła między innymi teksty Susan Sontag, Richarda Schechnera, Ariela Dorfmana.

Joanna Szczęsna – dziennikarka, reporterka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1968 związana z opozycją demokratyczną. W 1976 ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rok wcześniej podjęła pracę w Rozgłośni Harcerskiej. Związana od 1976 Komitetem Obrony Robotników i następnie Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR" W sierpniu 1980 brała udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. Współtworzyła Agencję Prasową Solidarności "AS" przy Regionie Mazowsze NSZZ "Solidarność". Od powstania związana z "Tygodnikiem Mazowsze", Od 1989 związana z "Gazetą Wyborczą".

Wspólnie z Anną Bikont jest autorką książek: „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskie”, „Limeryki czyli O plugawości i promienistych szczytach nonsensu” , „Epitafia czyli Uroki roztaczane przez niektóre zwłoki” a także publikacji „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich, od 2009 roku wraz z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego - honorowy członek kapituły Nagrody. Jest konsultantem public relations i rozwoju – pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.