Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na spotkanie wokół książki.

„Buntownicy i bohaterowie"


na spotkanie z Andrzejem Friszke, laureatem Nagrody Historycznej im.  Kazimierza Moczarskiego za  książkę „Anatomia buntu. Kuroń Modzelewski i komandosi”, nominowanym za "Czas KOR-u" zaprasza Narodowe Centrum Kultury.


Początek: środa 13 maja,
godz. 17.30
, Galeria Kordegarda,
 ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
W spotkaniu udział wezmą Adam Leszczyński, Zbigniew Nosowski
i  Elżbieta Moczarska. Wstęp wolny.

To trzecie z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.  Kolejne, z prof. Karolem Modzelewskim, laureatem Nagrody Moczarskiego 2014 za książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”, w czwartek 28 maja, w tym samym miejscu i czasie.

*

Andrzej Friszkehistoryk i publicysta, prof. dr hab. Profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN
i  w Collegium Civitas. Od 1982 w redakcji WIĘZI, redaktor działu historycznego, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI. W latach 1999-2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2011 wiceprzewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej.
W 2006 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bada przede wszystkim najnowszą historię Polski. Jest wybitnym znawcą dziejów opozycji
w  PRL. Autor licznych książek, m.in.: „
O kształt Niepodległej”(1989),” Opozycja polityczna
w  PRL 1945–1980”
 (1994), Życie polityczne emigracji(1999),
Niepokorni. Rozmowy
o  KOR" (wraz z Andrzejem Paczkowskim)
, „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski
i  komandosi”
(2010), „Adam Ciołkosz – portret polskiego socjalisty(2011),
„Czas KOR-u. Kuroń a geneza Solidarności”(2011). Jego najnowsza książka „Między wojną a więzieniem. Młoda inteligencja katolicka 1945-1953” ukaże się w maju br.

Adam Leszczyński – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, zajmujący się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Publicysta „Gazety Wyborczej” i reporter, członek zespołu "Krytyki Politycznej". Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, zbiorów reportaży – o epidemii AIDS Naznaczeni”,” Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS” oraz „Zbawcy mórz”. Książka „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980” została nominowana do Nagrody Moczarskiego (finałowa dziesiątka), Nagrody im. Jana Długosza (finałowa dziesiątka) oraz nagrody Economicus „Dziennika Gazety Prawnej”

Zbigniew Nosowskidziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny miesięcznika WIEŹ. Autor książek, w tym m.in: „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”(2014), „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”(2010) „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”(2007), współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie (2001 i 2005), w latach 2002–2008 konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich, od 2009 roku wraz
z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego - honorowy członek kapituły Nagrody. Jest konsultantem public relations i rozwoju – pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i  instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.