Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

„ Czy kiedyś będziemy tak bogaci jak Zachód?” – spotkanie Z Adamem Leszczyńskim, autorem książki „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980”, zaprasza Narodowe Centrum Kultury.

Początek: wtorek 3 marca, godz. 17.30, Galeria Kordegarda, u. Krakowskie Przedmieście 15/17.

W spotkaniu wezmą udział Elżbieta Moczarska i Rafał Woś.

Wstęp wolny!

 

 

To pierwsze z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Kolejne, z Dariuszem Rosiakiem, autorem „Człowieka o twardym karku. Historii księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” we wtorek 31 marca, w tym samym miejscu i czasie.

 

*

 

Adam Leszczyński – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, zajmujący się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Publicysta „Gazety Wyborczej” i reporter, członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, zbiorów reportaży – o epidemii AIDS „Naznaczeni”, „Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS” oraz „Zbawcy mórz”. Książka „Skok w nieskończoność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980” została nominowana do Nagrody Moczarskiego (finałowa dziesiątka), Nagrody im. Jana Długosza (finałowa dziesiątka) oraz nagrody Economicus „Dziennika Gazety Prawnej”.

 

 

Rafał Woś – dziennikarz i publicysta ekonomiczny „Dziennika Gazety Prawnej”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (2011). Był też nominowany do Grand Press, Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (Akademia Ekonomiczna w Krakowie), Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego oraz Nagród SDP. Autor książki „Dziecięca choroba liberalizmu”.

 

 

Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich, od 2009 roku wraz z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego - honorowy członek kapituły Nagrody. Jest konsultantem public relations i rozwoju – pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i  instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.