Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Pierwsza wystawa wybitnego ukraińskiego artysty w Polsce pt. "Genotyp wolności".

 

 

Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił  nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy. Pierwsza w Polsce wystawa artysty  zostanie otwarta w warszawskiej Kordegardzie 18 lutego i potrwa do 8 marca 2015 roku.

 

Gdy w 2007 roku brytyjski The Daily Telegraph podkreślał rolę Ivana Marchuka w przemianie systemu poglądów, siłę jego intelektu, uznanie społeczne i osiągnięcia na polu kultury. W dorobku artysty znajduje się blisko pięć tysięcy obrazów, rozlokowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na pięciu kontynentach. Odbyło się już ponad sto wystaw artysty w galeriach Kijowa, Moskwy, Paryża, Sydney, Toronto, Detroit, Nowego Jorku i Filadelfii oraz małych miasteczek, których ilości nie da się zliczyć.

 

Marchuk zaczął osiągać wyjątkowo hiperrealistyczne efekty w malarstwie dzięki wynalezionej przez niego technice nazwanej „plątanizm”, będącej własnym stylistycznym, strukturalnym i nowatorskim rozwiązaniem. Każda nowa seria malarska to nowe oblicze Ivana Marchuka – artysty ekspresjonizmu i hiperrealizmu, przedstawiciela ukraińskiej awangardy i modernistycznego monumentalizmu, nowatora i surrealisty. Wystawa w Warszawie zostanie otwarta z okazji rocznicy zakończenia rewolucji na Majdanie. W uroczystym otwarciu wezmą udział Ivan Marchuk, Minister Kultury Ukrainy Wiaczesław Kyrylenko, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce prof. Małgorzata Omilanowska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

 

Ivan Marchuk

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

18.02 – 8.03.2014

 

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury Ukrainy Wiaczesława Kyrylenko i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Kultura, TVP 1, AK Media, Ströer

Partnerzy: SK Bank, Western Union, Scotwork, Katharsis Development, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy pod kierownictwem Weroniki Marczuk, Narodowe Centrum Kultury

Galeria Kordegarda prowadzona jest przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Kontakt i dodatkowe informacje:

Ewa Sułek

+48 602 592 135

eva.sulek@gmail.com