Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Pierwsza wystawa wybitnego ukraińskiego artysty w Polsce pt. "Genotyp wolności".

 

 

Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił  nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy. Pierwsza w Polsce wystawa artysty  zostanie otwarta w warszawskiej Kordegardzie 18 lutego i potrwa do 8 marca 2015 roku.

 

Gdy w 2007 roku brytyjski The Daily Telegraph podkreślał rolę Ivana Marchuka w przemianie systemu poglądów, siłę jego intelektu, uznanie społeczne i osiągnięcia na polu kultury. W dorobku artysty znajduje się blisko pięć tysięcy obrazów, rozlokowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na pięciu kontynentach. Odbyło się już ponad sto wystaw artysty w galeriach Kijowa, Moskwy, Paryża, Sydney, Toronto, Detroit, Nowego Jorku i Filadelfii oraz małych miasteczek, których ilości nie da się zliczyć.

 

Marchuk zaczął osiągać wyjątkowo hiperrealistyczne efekty w malarstwie dzięki wynalezionej przez niego technice nazwanej „plątanizm”, będącej własnym stylistycznym, strukturalnym i nowatorskim rozwiązaniem. Każda nowa seria malarska to nowe oblicze Ivana Marchuka – artysty ekspresjonizmu i hiperrealizmu, przedstawiciela ukraińskiej awangardy i modernistycznego monumentalizmu, nowatora i surrealisty. Wystawa w Warszawie zostanie otwarta z okazji rocznicy zakończenia rewolucji na Majdanie. W uroczystym otwarciu wezmą udział Ivan Marchuk, Minister Kultury Ukrainy Wiaczesław Kyrylenko, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce prof. Małgorzata Omilanowska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

 

Ivan Marchuk

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

18.02 – 8.03.2014

 

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury Ukrainy Wiaczesława Kyrylenko i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Kultura, TVP 1, AK Media, Ströer

Partnerzy: SK Bank, Western Union, Scotwork, Katharsis Development, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy pod kierownictwem Weroniki Marczuk, Narodowe Centrum Kultury

Galeria Kordegarda prowadzona jest przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Kontakt i dodatkowe informacje:

Ewa Sułek

+48 602 592 135

eva.sulek@gmail.com