Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Jim Sumkay fotografia

Wystawa pt. " Kijów 2014"

Zapraszamy w dn. 08-26.01

Wernisaż 09.01

Jim Sumkay

Kijów 2014

 

Tytuł wystawy budzi jednoznaczne skojarzenia. Jim Sumkay nie byłby jednak sobą, gdyby pokazał nam prosty reportaż wojenny. Prezentowane w galerii im. Eugeniusza Hanemana zdjęcia należą bowiem do szerszego cyklu No comment tworzonego od 2005. Jego celem jest próba pokazania świata przez pryzmat życia codziennego fotografowanych osób. Zaś samą Ukrainę autor wystawy fotografuje co najmniej od 2010. Jest więc daleki od prób epatowania tanią wojenną sensacją.

Kijów 2014 to zbiór zdjęć pokazujących tragiczną sytuację geopolityczną Ukrainy – na którą zwłaszcza Polacy są szczególnie wyczuleni – z innej perspektywy. Walka o zmiany na lepsze, konflikt z totalitarnym sąsiadem, rozdarcie kraju są tu pokazane jako element codzienności fotografowanych osób. Ludzi, którzy próbują normalnie żyć w świecie dalekim od pokoju i spokoju.

Kto wie czy taki sposób fotografowania nie trafia głębiej do sumienia odbiorców fotografii Jima Sumkaya? Z pozoru spokojne obrazy kryją bowiem w sobie pokłady trudnych do wyrażenia emocji. Pokazują jak złudne jest nasze poczucie bezpieczeństwa. Działają jak zimny prysznic na nasze samozadowolenie. W odniesieniu do fotografii, trudno o mocniejszy komplement...

Wojtek Tkaczyński