Narodowe Centrum Kultury
Serdecznie zapraszany na oficjalne zamknięcie wystawy ŚCIANA WOLNOŚCI. 19.03.2019, godz. 18:00 Wstęp wolny!

Zapraszamy na wydarzenie promujące książkę wydaną przez Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie". Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 grudnia o godzinie 18:00 w warszawskiej Galerii Kordegarda.

 

 

Problemy współczesnych migracji

Tematem książki są artystyczno-intelektualne skutki bezprecedensowej fali transkontynentalnej migracji, która od drugiej dekady XX wieku porwała dziesiątki milionów ludzi, wymuszając ich delokalizację i przemieszczanie. Doświadczenie wygnańców i migrantów, które było także udziałem przedstawionych tutaj artystów i intelektualistów, zinterpretowane zostało jako istotny czynnik „kolektywnej, zakorzenionej społecznie produkcji wiedzy”.

Nowe spojrzenie

Redaktorzy tomu zaproponowali przyjrzenie się losom wygnańców z nowej perspektywy – materializmu biograficznego i geografii teorii, które mają stanowić „próbę rekonstrukcji materialnych relacji umożliwiających tworzenie wiedzy w warunkach wzmożonej kontyngencji”. W efekcie otrzymujemy kilkanaście fascynujących studiów o migracji ludzi i idei, które ukazane w tym kontekście,odsłaniają strefy kulturowego i politycznego napięcia.

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu udział wezmą redaktorzy książki, Tomasz Majewski (UJ), Agnieszka Rejniak-Majewska (UŁ) oraz Wiktor Marzec (CEU Budapeszt). Dyskusję poprowadzi dr Iwona Kurz (UW).

 

Wstęp wolny.