Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na wydarzenie promujące książkę wydaną przez Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie". Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 grudnia o godzinie 18:00 w warszawskiej Galerii Kordegarda.

 

 

Problemy współczesnych migracji

Tematem książki są artystyczno-intelektualne skutki bezprecedensowej fali transkontynentalnej migracji, która od drugiej dekady XX wieku porwała dziesiątki milionów ludzi, wymuszając ich delokalizację i przemieszczanie. Doświadczenie wygnańców i migrantów, które było także udziałem przedstawionych tutaj artystów i intelektualistów, zinterpretowane zostało jako istotny czynnik „kolektywnej, zakorzenionej społecznie produkcji wiedzy”.

Nowe spojrzenie

Redaktorzy tomu zaproponowali przyjrzenie się losom wygnańców z nowej perspektywy – materializmu biograficznego i geografii teorii, które mają stanowić „próbę rekonstrukcji materialnych relacji umożliwiających tworzenie wiedzy w warunkach wzmożonej kontyngencji”. W efekcie otrzymujemy kilkanaście fascynujących studiów o migracji ludzi i idei, które ukazane w tym kontekście,odsłaniają strefy kulturowego i politycznego napięcia.

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu udział wezmą redaktorzy książki, Tomasz Majewski (UJ), Agnieszka Rejniak-Majewska (UŁ) oraz Wiktor Marzec (CEU Budapeszt). Dyskusję poprowadzi dr Iwona Kurz (UW).

 

Wstęp wolny.