Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

1 września w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Narodowe Centrum Kultury i galeria Kordegarda w Warszawie zaprezentują wystawę ilustracji Michała Araszewicza powstałych na potrzeby telewizyjnej serii dokumentalnej „Portrety wojenne”.

Portrety Wojenne” to dedykowana młodej widowni seria dokumentalna poruszająca losy bohaterów okresu II Wojny Światowej. Opowiadane z perspektywy postaci, pełne emocji i napięcia historie: Jana Zumbacha, Bronisława Hellwiga, Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, Józefa Becka oraz Jana Gruzińskiego wyraźnie pokazują odwagę, męstwo, siłę woli a czasami brawurę. Z powodzeniem udało się w poszczególnych odcinkach wskrzesić pamięć o tych postaciach i zbudować na niej inspirującą dla młodego pokolenia legendę.

Od strony wizualnej seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe, gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez Michała Araszewicza.

– Nie miałem dotąd okazji pracować w branży filmowej. Ze względu na ogrom pracy
i zróżnicowanie stylistyczne w każdym z odcinków serii, praca nad „Portretami wojennymi” była dla mnie doskonałym poligonem doświadczalnym – mówi Michał Araszewicz. – Świat animacji 2D, w którym się poruszamy, ma oczywiście pewne ograniczenia techniczne, ale te ograniczenia są właśnie pretekstem do korzystania z pewnej „plakatowej syntezy”, umowności czyli rzeczy dla ilustratora niezwykle istotnych i dających wielkie możliwości. Myślę że ten właśnie sposób kontaktu z widzem, za pomocą wizualnych metafor, ekspresyjnego sposobu łączenia ilustracji
z animacją i archiwaliami czyni ten projekt wyjątkowym – dodaje.

Michał Araszewicz (ur. 1980) jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się ilustracją klasyczną i wielkoformatową (murale). Od kilku lat mieszka na stałe w Hiszpanii i z nią wiąże się większość jego działań artystycznych. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kordobie, Sewilli, Kadyksie. Jako artysta zajmujący się szeroko pojętą ilustracją prowadził w latach 2012/13 zajęcia na festiwalu sztuki nowoczesnej w Kordobie „Scarpia”.

 

Wystawa „Portrety wojenne

Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wystawa potrwa od 1 do 13 września 2014