Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

1 września w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Narodowe Centrum Kultury i galeria Kordegarda w Warszawie zaprezentują wystawę ilustracji Michała Araszewicza powstałych na potrzeby telewizyjnej serii dokumentalnej „Portrety wojenne”.

Portrety Wojenne” to dedykowana młodej widowni seria dokumentalna poruszająca losy bohaterów okresu II Wojny Światowej. Opowiadane z perspektywy postaci, pełne emocji i napięcia historie: Jana Zumbacha, Bronisława Hellwiga, Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, Józefa Becka oraz Jana Gruzińskiego wyraźnie pokazują odwagę, męstwo, siłę woli a czasami brawurę. Z powodzeniem udało się w poszczególnych odcinkach wskrzesić pamięć o tych postaciach i zbudować na niej inspirującą dla młodego pokolenia legendę.

Od strony wizualnej seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe, gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez Michała Araszewicza.

– Nie miałem dotąd okazji pracować w branży filmowej. Ze względu na ogrom pracy
i zróżnicowanie stylistyczne w każdym z odcinków serii, praca nad „Portretami wojennymi” była dla mnie doskonałym poligonem doświadczalnym – mówi Michał Araszewicz. – Świat animacji 2D, w którym się poruszamy, ma oczywiście pewne ograniczenia techniczne, ale te ograniczenia są właśnie pretekstem do korzystania z pewnej „plakatowej syntezy”, umowności czyli rzeczy dla ilustratora niezwykle istotnych i dających wielkie możliwości. Myślę że ten właśnie sposób kontaktu z widzem, za pomocą wizualnych metafor, ekspresyjnego sposobu łączenia ilustracji
z animacją i archiwaliami czyni ten projekt wyjątkowym – dodaje.

Michał Araszewicz (ur. 1980) jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się ilustracją klasyczną i wielkoformatową (murale). Od kilku lat mieszka na stałe w Hiszpanii i z nią wiąże się większość jego działań artystycznych. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kordobie, Sewilli, Kadyksie. Jako artysta zajmujący się szeroko pojętą ilustracją prowadził w latach 2012/13 zajęcia na festiwalu sztuki nowoczesnej w Kordobie „Scarpia”.

 

Wystawa „Portrety wojenne

Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wystawa potrwa od 1 do 13 września 2014