Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Narodowe Centrum Kultury, Burmistrz Wielunia oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej zapraszają do galerii Kordegarda na wystawy:  „Wieluń miastem pokoju i pojednania” oraz „Uroki Wielunia dawniej i dziś”. Wernisaż wystaw odbędzie się 19 sierpnia br. o godz. 18.00 przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie. 

Od 29 września 2009 r. w gmachu Parlamentu Europejskiego prezentowano wystawę  "Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania". Jej otwarcia dokonał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest rozszerzoną wersją wystawy prezentowanej w polskim Parlamencie w 2007 r. Jest podzielona jest na 3 zagadnienia: "Wieluń - królewskie miasto", "Wieluń 1 września 1939 r. godz. 4.40" oraz "Wieluń miastem pokoju i pojednania". W pierwszej części wystawy sygnalizujemy najstarsze dzieje Wielunia. Podkreślamy jego znaczenie przedstawiając wizerunki XIV-wiecznej monety miejskiej, historycznej pieczęci z herbem miasta, panoramę Wielunia w murach obronnych oraz ciekawszą architekturę miasta.

W głównej swej treści wystawa obrazuje w sposób wybiórczy, wręcz symboliczny, zniszczenie miasta dokonane o świcie pierwszego dnia II wojny światowej. Poprzez zaprezentowanie reprodukcji dokumentów, sporządzonych przez niemieckich lotników potwierdzamy fakt, iż Wieluń był miastem całkowicie bezbronnym. Jesteśmy przekonani, że to właśnie w Wieluniu zginęły pierwsze dzieci, kobiety i starcy, że w naszym mieście rozpoczęła się pierwsza odsłona ludobójczej wojny. Nie sposób obojętnie przejść wobec zdjęć ukazujących ruiny pierwszego, całkowicie zniszczonego szpitala w czasie II wojny światowej. Zadumę wzbudzają ilustracje przedstawiające zbombardowane świątynie (kościół i synagogę) - zabytki architektury i kultury miasta. Wyjątkowe są także zdjęcia wykonane z samolotów Luftwaffe, z których jedno przedstawia żołnierzy niemieckich oraz samochody pancerne na ulicach miasta. Można na nich dostrzec dopalające się szczątki domów opuszczonych w pośpiechu przez tysiące wielunian, którym dane było przeżyć.

Po dziesiątkach lat od tamtych wydarzeń świadkowie bombardowania miasta, historycy oraz przedstawiciele władz samorządowych, nie zapominając o bolesnej historii, mówią o pełnym pojednaniu. Mają równocześnie moralne prawo do wołania o pokój. Te działania przedstawione są w trzeciej części wystawy. Szereg spotkań, konferencji, uroczystości rocznicowych z udziałem najwyższych dostojników państwowych, kościelnych, naukowców z różnych państw oraz młodzieży, potwierdza dostrzeganie prawdy historycznej oraz przywracanie Wieluniowi właściwego miejsca w historii II wojny światowej. Kontakty Wielunia z miastami niemieckimi, w tym z Dreznem, miastem okrutnie doświadczonym przez machinę wojenną, mają ciągle przypominać o ludzkich tragediach.

W Przesłaniu mieszkańców Wielunia do mieszkańców Drezna z 2005 r., zamieszczonym na wystawie, skierowano następujące słowa Jana Pawła II: "Ludzkość bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje bowiem odnalezienia dróg, które w rzeczywistości są niszczone przez egoizm i nienawiść, żądzę panowania i pragnienia odwetu". Niech te słowa stanowią wieczny drogowskaz dla tych, którzy pamiętając o przeszłości pragną żyć w pokoju.

 

Wystawy można oglądać do 28 sierpnia br., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00

Galeria Kordegarda jest prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury.