Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

 Zapraszamy na wystawę zdjęć Filipa Springera pt. " Nad rzekę", którą można oglądać od 8 do 13 lipca w godz. 11-19.

  Filip Springer, ur. 1982 r., ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.


Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.

W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012, a w 2013 „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" (wyd. Karakter).
Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).
Mieszka i pracuje w Warszawie.

2013 opublikowała książkę „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni" (wyd. Czarne), na którą uzyskał w 2012 roku stypendium w Programie Ministra Młoda Polska.

Program stypendialny Młoda Polska przeznaczony jest dla młodych (do 35 roku życia) artystów, którzy maja w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie uprawianej przez siebie sztuki. Stypendia przyznawane są artystom sztuk wizualnych, muzykom, fotografom, filmowcom, literatom, aktorom, reżyserom teatralnym oraz krytykom sztuki i kuratorom. 
Operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury.