Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Na wystawę pt. "Wybitni Polacy" zapraszamy w dn. 1-6 lipca 2014r.

 

Stepan Rudyk, ur. 1982r.w mieście Izmaił, na Ukrainie.

Fotograf, fotoreporter, w 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, specjalizacja fotografia.

Współpracował z wydawnictwami Afisza i Kijów Post; publikował w czasopiśmie Czystaja Pribyl’ oraz w gazecie Ekonomiczeskije Wiedomosti.

Jest członkiem Związku Artystów Fotografików Ukrainy oraz Związku Artystów Fotografików Rosji.

Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych i festiwalach; często wystawia w Polsce - ostatnio, w maju - zaprezentował cykl fotografii na poznańskim Placu Wolności pt. Poznaj Sąsiada! Obcokrajowcy w Poznaniu, przedstawiający osoby, które postanowiły żyć i pracować w Wielkopolsce.

 

Dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, realizował półroczne stypendium w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia pod opieką artystyczną Witolda Krassowskiego.

 

Program stypendialny Gaude Polonia przeznaczony jest dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi Sąsiadami. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką artystyczną uznanych twórców oraz instytucji w największych i najważniejszych ośrodkach kultury polskiej. O półroczne stypendium mogą ubiegać się twórcy reprezentujący następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura/ przekład, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu.

Operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Cykl fotografii Wybitni Polacy powstał w ubiegłym roku, podczas pobytu Stepana Rudyka na stypendium Gaude Polonia.

 

Artysta tak pisze o projekcie:

 

Osobiste

(…)

Powiedzieć, że projekt był ciekawy i pożyteczny, jak również, że był to dla mnie wielki zaszczyt – to nic nie powiedzieć o doświadczeniu, które zdobyłem, spotykając się z bohaterami projektu.

Przebywając obok nich, nawet w milczeniu, byłem niezwykle szczęśliwy, ponieważ sam fakt przebywania obok takich osobowości wzmacniał mnie i napełniał życiową energią, dawał motywację do działania.

(…) nigdy wcześniej w swoim życiu nie doświadczyłem czegoś podobnego. Zapewne dlatego, że mimo ich uznania na świecie, bohaterowie mojego projektu całym swoim życiem, myślami i sercem poświęcają się tworzeniu. Oddają się całkowicie, niekiedy kosztem swojego życia osobistego, wkładają całą swoją energię w proces twórczy. Zdaje się, że sama twórczość daje im w życiu nieprawdopodobną siłę, energię i młodość. To jest proces dwustronny.

Dostrzegłem, że najważniejsze w życiu - to miłość, z którą ludzie wykonują swój zawód.

Powiem tylko jedno: możliwość dotknięcia osobowości takiej miary była dla mnie bezcennym doświadczeniem i wielką dawką energii, natchnienia i miłości do mojego życia i twórczości. Dziękuję. Mam szczerą nadzieję, że mnie, jako przewodnikowi, za pomocą zdjęć udało się przekazać i dostarczyć widzom tę energię.(…)

                                                                       Stepan Rudyk, 2013

                                                                       www.wybitni–polacy.com

 

 

Wystawa zorganizowana w galerii Kordegarda w dniach 30 czerwca – 6 lipca 2014 roku przez Narodowe Centrum Kultury.

Galeria Kordegarda jest instytucją Narodowego Centrum Kultury.