Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Na wystawę pt. "Wybitni Polacy" zapraszamy w dn. 1-6 lipca 2014r.

 

Stepan Rudyk, ur. 1982r.w mieście Izmaił, na Ukrainie.

Fotograf, fotoreporter, w 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, specjalizacja fotografia.

Współpracował z wydawnictwami Afisza i Kijów Post; publikował w czasopiśmie Czystaja Pribyl’ oraz w gazecie Ekonomiczeskije Wiedomosti.

Jest członkiem Związku Artystów Fotografików Ukrainy oraz Związku Artystów Fotografików Rosji.

Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych i festiwalach; często wystawia w Polsce - ostatnio, w maju - zaprezentował cykl fotografii na poznańskim Placu Wolności pt. Poznaj Sąsiada! Obcokrajowcy w Poznaniu, przedstawiający osoby, które postanowiły żyć i pracować w Wielkopolsce.

 

Dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, realizował półroczne stypendium w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia pod opieką artystyczną Witolda Krassowskiego.

 

Program stypendialny Gaude Polonia przeznaczony jest dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi Sąsiadami. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką artystyczną uznanych twórców oraz instytucji w największych i najważniejszych ośrodkach kultury polskiej. O półroczne stypendium mogą ubiegać się twórcy reprezentujący następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura/ przekład, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu.

Operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Cykl fotografii Wybitni Polacy powstał w ubiegłym roku, podczas pobytu Stepana Rudyka na stypendium Gaude Polonia.

 

Artysta tak pisze o projekcie:

 

Osobiste

(…)

Powiedzieć, że projekt był ciekawy i pożyteczny, jak również, że był to dla mnie wielki zaszczyt – to nic nie powiedzieć o doświadczeniu, które zdobyłem, spotykając się z bohaterami projektu.

Przebywając obok nich, nawet w milczeniu, byłem niezwykle szczęśliwy, ponieważ sam fakt przebywania obok takich osobowości wzmacniał mnie i napełniał życiową energią, dawał motywację do działania.

(…) nigdy wcześniej w swoim życiu nie doświadczyłem czegoś podobnego. Zapewne dlatego, że mimo ich uznania na świecie, bohaterowie mojego projektu całym swoim życiem, myślami i sercem poświęcają się tworzeniu. Oddają się całkowicie, niekiedy kosztem swojego życia osobistego, wkładają całą swoją energię w proces twórczy. Zdaje się, że sama twórczość daje im w życiu nieprawdopodobną siłę, energię i młodość. To jest proces dwustronny.

Dostrzegłem, że najważniejsze w życiu - to miłość, z którą ludzie wykonują swój zawód.

Powiem tylko jedno: możliwość dotknięcia osobowości takiej miary była dla mnie bezcennym doświadczeniem i wielką dawką energii, natchnienia i miłości do mojego życia i twórczości. Dziękuję. Mam szczerą nadzieję, że mnie, jako przewodnikowi, za pomocą zdjęć udało się przekazać i dostarczyć widzom tę energię.(…)

                                                                       Stepan Rudyk, 2013

                                                                       www.wybitni–polacy.com

 

 

Wystawa zorganizowana w galerii Kordegarda w dniach 30 czerwca – 6 lipca 2014 roku przez Narodowe Centrum Kultury.

Galeria Kordegarda jest instytucją Narodowego Centrum Kultury.