Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

 Wystawa w galerii Kordegarda: Solidarité France-Pologne.

W galerii Kordegarda przygotowana została specjalna wystawa poświęcona francuskiemu wsparciu dla ruchu „Solidarność” oraz polskiej opozycji w latach 80. ubiegłego wieku. Wystawa będzie czynna w dniach 3-14 czerwca 2014 r., w godzinach 11.00-19.00.

Wystawa opowiada o relacjach między Francuzami a opozycją i społeczeństwem polskim aż do przełomowego roku 1989, nawiązując tym samym do wcześniejszych polsko-francuskich relacji kulturalnych takich jak funkcjonowanie w Paryżu Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia.

Kontekstem scenograficznym wystawy jest manifestacja, która miała miejsce 14 grudnia 1981 roku w Paryżu i wielu miastach Francji w reakcji na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Na ścianach galerii Kordegarda został namalowany specjalny mural upamiętniający tamte wydarzenia.

Autorzy wystawy wykorzystali również wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń oraz ówczesnych działaczy „Solidarności” i aktywistów francuskich central związkowych.

Zarówno wystawa, jak i towarzysząca jej broszura, przygotowane zostały w dwóch wersjach językowych – polskiej i francuskiej.

Ekspozycja została przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ośrodkiem KARTA oraz Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wystawę oglądać można w godzinach 11.00-19.00 w galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie do 14 czerwca br., z wyjątkiem poniedziałku 9 czerwca.