Narodowe Centrum Kultury
9 grudnia 1948 roku Narody Zjednoczone jednogłośnie przyjęły Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Tym samym ludobójstwo stało się zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego. Na sali obrad w paryskim pałacu de Chaillot obecny był twórca pojęcia „ludobójstwo” i autor projektu konwencji, polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin.

„Kamienie na szaniec w reżyserii Roberta Glińskiego na fotografiach Marcina Makowskiego”od 22 lutego!

 

Planowana na 7 marca premiera filmu „Kamienie na szaniec” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i społecznych tego roku. Historię Rudego, Alka i Zośki przeniósł na ekrany kin Robert Gliński. Stworzył opowieść o młodości, miłości i przyjaźni.
O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Film stał się także inspiracją niezwykłej wystawy.

 

Z okazji premiery filmu warszawska Galeria Kordegarda zaprasza w dniach 22 lutego – 16 marca na wystawę Kamienie na szaniec w reżyserii Roberta Glińskiego na fotografiach Marcina Makowskiego”. Ekspozycja składa się ze zdjęć, które powstały podczas kręcenia filmu oraz kadrów filmowych. Autorem fotografii jest Marcin Makowski, który towarzyszył produkcji od pierwszego „klapsa”. Na tych kilkudziesięciu zdjęciach ujął pracę wszystkich zespołów - począwszy od reżyserskiego a skończywszy na dyżurnych planu. Praca przy „Kamieniach na szaniec” to kolejna, filmowa przygoda Makowskiego - fotograf ma na swoim koncie pracę przy takich produkcjach jak: „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, „Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy.

Wystawę można oglądać od 22.02. Zapraszamy.

 

Na wystawę zapraszają: