Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na wernisaż 17 stycznia na godz.17.00. Wystawa potrwa do 2 lutego.

 

 

W 2013 roku, w roku obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego, wyruszyła wyprawa pn. „Śladami polskich badaczy Syberii z XIX wieku”, której przewodził wybitny podróżnik i publicysta Jacek Pałkiewicz.

Podróżnicy wyruszyli na Syberię szukając śladów polskich zesłańców. Podróż ta była nie tylko hołdem złożonym polskim bohaterom 1863 roku, ale także przypomnieniem ich wybitnych osiągnięć na polu naukowym. Czas zesłania na Syberię polscy uczeni – Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski – poświęcili na jej badanie i opisanie. Ekspedycja miała również na celu ukazanie Syberii po ponad 150 latach od Powstania jako miejsca, w którym czas zatarł ślady historii.

Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia wykonane podczas wyprawy przez Grzegorza Lityńskiego, grafiki z europejskich gazet z epoki, będące ilustracjami do artykułów odnoszących się do powstania (pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura), a także krótkometrażowy film fabularyzowany, opowiadający o losach Benedykta Dybowskiego.  

Podążając śladami zesłańców syberyjskich mamy możliwość poznania tego naznaczonego historycznie, niezwykłego zakątka świata, źródła niewyczerpanych obrazów pięknej przyrody oraz dostrzeżenia subtelnej nici powiązań między przeszłością a teraźniejszością.