Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Autor zdjęć: Arkadiusz Cichy

Autor zdjęć: Arkadiusz Cichy

Autor zdjęć: Arkadiusz Cichy

Autor zdjęć: Arkadiusz Cichy

 Zapraszamy na multimedialną wystawę zdjęć z filmu „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Obrazom towarzyszą wiersze Bronisławy Wajs w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego.  

Warstwę muzyczną wystawy tworzy ścieżka dźwiękowa z filmu autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza, laureata nagrody na tegorocznym Gdynia Film Festival. Już niebawem premiera dwupłytowego albumu z muzyką z filmu wydawanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz AGORA S.A. Album zawiera również wywiady z Bronisławą Wajs – Papuszą, zrealizowane w latach 50 i 60 przez Polskie Radio, w których poetka opowiada o życiu, poezji i relacji z Jerzym Ficowskim.


Na płycie znalazł się też teledysk z udziałem Kayah i Elżbiety Towarnickiej – zapraszamy do oglądania! 


http://www.youtube.com/watch?v=k1uX_X9tgjE

W Galerii można nabyć niedawno wznowione przez Wydawnictwo Nisza książki Jerzego Ficowskiego: „Demony cudzego strachu” oraz „Cyganie na polskich drogach”, jak również tomiki wierszy Papuszy.

Film „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze wchodzi do kin 15 listopada 2013 roku – serdecznie zapraszamy!


Narodowe Centrum Kultury jest partnerem edukacyjnym filmu. Wraz z AGORA SA wydało również materiały edukacyjne zawierające scenariusze lekcji wokół filmu dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.

Wystawa jest czynna od 15 listopada do 1 grudnia 2013 roku.

 

fot. Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń. Dystrybucja NEXT FILM