Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Infobubble, Window Farm czy warsztaty CoderDojo! to wybrane prace i wydarzenia, które wejdą w skład wystawy sztuki nowych mediów podczas Festiwalu Kultura 2.0, komentując tematykę nadmiaru. 

Sztuka nowych mediów stale towarzyszy Festiwalowi Kultura 2.0, który w tym roku odbędzie się już po raz siódmy. Tegoroczna wystawa, tak jak cały festiwal, stawia pytanie o problematykę nadmiaru kultury. Wystawa będzie w równym stopniu szukać jego przyczyn, pomysłów na uporanie się z nim jak i proponować alternatywne postawy w świecie przesytu cyfrowymi danymi. 

Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15) w Warszawie między 22 października a 6 listopada. Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek,  22 października o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

W ramach prezentowanych prac, Niklas Roy i grupa panGenerator w sposób przewrotny  i niepozbawiony humoru nawiążą do tematyki tegorocznej Kultury 2.0, zestawiając „stare” i „nowe” media, chałupnicze rozwiązania i nowe technologie, majsterkowanie i programowanie. Temat nadmiaru zostanie potraktowany ironicznie, a może – bardzo dosłownie. Interaktywna instalacja Infobubble dosłownie pęka od przepełniającej ją doniosłej treści. Każda interakcja z widzem napełni ją nową porcją informacji, kształtując jej efemeryczną formę. Czy instalacja wytrzyma ciśnienie pokładanych w niej oczekiwań, czy stanie się wentylem bezpieczeństwa dla współczesnej publiki sal galeryjnych, której oczekiwań tak często artyści nie potrafią spełnić?

Windowfarming jest połączeniem miejskiego ogrodnictwa z ideą „zrób to sam”. To projekt zapoczątkowany przez Brittę Riley w Nowym Jorku. Jego pomysłodawczyni wraz z przyjaciółmi opracowała system uprawy roślin tzw. metodą hydroponiczną, korzystając z materiałów z recyklingu, np. plastikowych butelek po napojach. Testowała i ulepszała swój pomysł korzystając z portali społecznościowych. Sama o swoim projekcie mówi, że jest to „rozproszone zrób-to-sam”. Ludzie z całego świata, za pośrednictwem platformy our.windowfarms.org, dzielą się swoimi doświadczeniami, ulepszając technologię. 

Podczas wystawy okna galerii zostaną zaadaptowane na stanowiska roślinne. Instalacja roślinna Window Farm to de facto powolny proces fotosyntezy - niezauważalny, nudny - to jednocześnie artystyczny manifest, tytułowe „DOŚĆ!” względem panującego obecnie zbytniego „nakręcenia”, o którym pisze m.in. medioznawca Douglas Rushkoff w swojej najnowszej książce „Present Shock”. Warsztaty z hydroponicznej uprawy w warszawskim wydaniu projektu Windowfarming poprowadzą Justyna Halikowska i Katarzyna Hajduczenia (26 października w godz. 10.00-16.00 i 27 października w godz. 11.00-17.00). Zapisy poprzez stronę www.kultura20.pl.

Life Needs Internet to projekt holenderskiego artysty Jeroena van Loona, oparty o ręcznie pisane listy dokumentujące kulturę cyfrową, składający się z platformy online (www.lifeneedsinternet.com) i instalacji wideo. Autor rozpoczął projekt w 2012 roku podróżując do miejsc reprezentujących różne poziomy dostępu do sieci internetowej. Instalacja wideo przedstawia osiem ręcznie napisanych listów przez ludzi z całego świata - od dżungli w zachodniej Papui do miast takich jak Singapur czy Amsterdam. Każdy z listów opisuje, jak internet wpłynął na życie jego autora. Osiem wiadomości tworzy nieprzeciętny portret ewolucji globalnej cyfryzacji i jej wpływu na różne kultury. Przychodząc na wystawę, każdy będzie mógł napisać odręcznie papierowy list na temat swojego cyfrowego świata - roli komputera i internetu. Wszystkie listy wraz z fotografią, którą będzie można zrobić na miejscu, zostaną przekazane autorowi projektu i dołączą do dokumentacji na www.lifeneedsinternet.com.

W ramach wystawy, 26 października w godz. 17.00-19.00 pod nazwą portalu kreatywnej wymiany thingo.pl odbędzie się specjalna akcja, podczas której artyści, rzemieślnicy-kolekcjonerzy, jak również łowcy artystycznych okazji będą mogli dowolnie wymieniać przedmioty i usługi artystyczne: „Czy jesteście Dwurnikiem, czy też macie Dwurnika, malujecie po murach, czy rzeźbicie w styrodurze, a może kolekcjonujecie artystyczne pomyłki - przybądźcie i wymieńcie się! Niech sztuka krąży z ręki do ręki!”. Akcji kreatywnej wymiany towarzyszyć będzie wykład na temat technik i praktyk wymiany w portalu thingo.pl.

Wyjątkowe, tym razem muzyczne spotkanie z nowymi mediami - Spectral Score, odbędzie się w Kordegardzie we wtorek, 29 października. Spectral Score to przedsięwzięcie muzyczne z pogranicza spektralizmu (jednego z głównych trendów współczesnej muzyki poważnej) i muzyki improwizowanej z kluczową rolą technologii cyfrowej. To oprogramowanie stwarzające środowisko dla nowej formy interakcji improwizującego solisty-instrumentalisty z kameralnym ansamblem. Na podstawie analizy spektralnej brzmienia instrumentu, Spectral Score generuje w czasie rzeczywistym interaktywną partyturę, która wyświetlana na ekranie, z niewielkim opóźnieniem odgrywana jest przez czytających a vista muzyków. Tym samym powstaje bogaty harmonicznie akompaniament, podążający niczym kanon za improwizatorem. Powstała muzyka łączy spójność muzyki komponowanej ze spontanicznością muzyki improwizowanej. Mimo centralnej roli oprogramowania, docelowy dźwięk ma charakter w pełni akustyczny; cyfrowo generowane są jedynie struktury dźwiękowe. Między godziną 18.00 a 20.00 odbędzie się krótki koncert prezentujący działanie oprogramowania do improwizowanej muzyki spektralnej z udziałem muzyków: Krzysztofa Cybulskiego, Michała Górczyńskiego, Mikołaja Pałosza, Leny Romul, Przemka Daniłowicza oraz Bolka Jezierskiego, a także prowadzona przez Ewę Szczecińską dyskusja z udziałem krytyków i instrumentalistów dotycząca wzajemnej relacji technologii i muzyki.

Podczas wystawy atrakcją dla najmłodszych będą trzydniowe warsztaty programowania dla dzieci w wieku 8-12 lat, które odbędą się 23-25 października w godzinach 16.00-19.00. Będzie można nauczyć się tworzyć własną grę komputerową i zrozumieć, w jaki sposób powstaje. Warsztaty CoderDojo! prowadzone przez Mikołaja Hnatiuka wprowadzą w świat programowania łatwiej niżby się wydawało. Przez kilka godzin najmłodsi poznawać będą programowanie w Scratch - programie do tworzenia gier opracowanym przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology specjalnie dla dzieci. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę kultura20.pl zakładka rejestracja.

Więcej o wystawie na www.kultura20.pl

Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez www.kultura20.pl zakładka rejestracja.