Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na multimedialną wycieczkę przez 75 lat telewizji publicznej w Polsce. Wystawa jest otwarta do niedzieli, 20 października. 

Wystawa z okazji 75-lecia pierwszej emisji telewizyjnej w Polsce ma charakter impresyjny. Ekspozycja wykorzystuje eksponaty przeniesione z Muzeum TVP i Muzeum Techniki oraz multimedia wyświetlane za pomocą synchronizowanego systemu rzutników, monitorów i źródeł sygnału audio-video.

Wśród eksponatów znajdują się stare studyjne kamery telewizyjne, odbiorniki telewizyjne z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz elementy scenografii telewizyjnej, z kolei głównym elementem multimedialnym jest projekcja na długą ścianę galerii (ok. 10 metrów) – w panoramicznym, kolażowym obrazie znajdują się archiwalia i specjalnie przygotowana ikonografia dotycząca przedwojennych prac nad telewizją w Polsce. Wystawa stanowi symboliczną wycieczkę po historii TVP, wykorzystuje fragmenty czołówek i zawartości najciekawszych, najlepiej identyfikowanych audycji telewizyjnych, prezentuje postacie związane z historią ekranową Telewizji Polskiej oraz wydarzenia, które znajdowały swoje odbicie na polskim srebrnym ekranie.

 

Fot. Z. Januszewski/PAT (Archiwum Foto TVP)