Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

Zapraszamy na multimedialną wycieczkę przez 75 lat telewizji publicznej w Polsce. Wystawa jest otwarta do niedzieli, 20 października. 

Wystawa z okazji 75-lecia pierwszej emisji telewizyjnej w Polsce ma charakter impresyjny. Ekspozycja wykorzystuje eksponaty przeniesione z Muzeum TVP i Muzeum Techniki oraz multimedia wyświetlane za pomocą synchronizowanego systemu rzutników, monitorów i źródeł sygnału audio-video.

Wśród eksponatów znajdują się stare studyjne kamery telewizyjne, odbiorniki telewizyjne z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz elementy scenografii telewizyjnej, z kolei głównym elementem multimedialnym jest projekcja na długą ścianę galerii (ok. 10 metrów) – w panoramicznym, kolażowym obrazie znajdują się archiwalia i specjalnie przygotowana ikonografia dotycząca przedwojennych prac nad telewizją w Polsce. Wystawa stanowi symboliczną wycieczkę po historii TVP, wykorzystuje fragmenty czołówek i zawartości najciekawszych, najlepiej identyfikowanych audycji telewizyjnych, prezentuje postacie związane z historią ekranową Telewizji Polskiej oraz wydarzenia, które znajdowały swoje odbicie na polskim srebrnym ekranie.

 

Fot. Z. Januszewski/PAT (Archiwum Foto TVP)