Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

 

 

 

W dniach 2 do 22 września Kordegarda będzie gościć trzy prezentacje młodych artystów nagrodzonych w ubiegłych latach stypendium Ministra Kultury – w Programie Młoda Polska - Anny Reinert i Michała Łuczaka oraz w programie Gaude Polonia – Serhija Petluka.

 

W dniach 2-8 września – wystawa Anny Reinert.
W dniach 9-15 września - wystawa Serhija Petluka.
W dniach16-22 września - wystawa Michała Łuczaka.

Celem obu, działających z góra dziesięć lat, Programów jest wsparcie finansowe
i merytoryczne twórczości utalentowanych polskich artystów, którzy nie przekroczyli 35 roku życia i twórców z Europy Środkowej i Wschodniej penetrujących polska kulturę w różnych jej dziedzinach.Wszyscy troje odnoszą się w swoich pracach do fenomenu miasta obserwując je bądź wchodząc w jego tkankę.

Anna Reinert, urodzona w Sopocie w 1979 gdzie mieszka, uprawia klasyczne malarstwo. Pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku a także prowadzi warsztaty dotyczące filozofii współczesnej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Zostaną pokazane jej wielkoformatowe obrazy, których nie nazywa.

Michał Łuczak, urodzony w1983 w Siemianowicach Śląskich, fotograf, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Slezská univerzita v Opavě, pracuje dla licznych redakcji i bierze udział w długoterminowych projektach dokumentalnych.
Żegna się z dworcem kolejowym w Katowicach – zaprezentuje projekt pt. Brutal.

Serhij Petluk, urodzony 1981, ukraiński artysta wizualny, również malarz. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, mieszka i pracuje we Lwowie i na zagranicznych rezydencjach twórczych.
O swoim projekcie pt Żywy pejzaż 2013 instalacja, wideo autor mówi: to praca na temat ciągłej interakcji między miastem a człowiekiem jako permanentnej transformacji wszelkich granic: osobistych, psychologicznych, kulturowych, geograficznych, ekonomicznych, i innych.

Kuratorka wystaw: Anna Rakowska