Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu Rezydencje, do którego zaprosilismy Fundację Form i Kształtów.


W sobotę 27 lipca, o godz. 19.00
w galerii Kordegarda odbędzie się otwarcie drugiej odsłony projektu Rezydencje. Do tegorocznej edycji została zaproszona Fundacja Form i Kształtów, która oprócz prezentacji dotychczasowych dokonań zrealizuje wystawę „Mobilne pomniki”.

Mobilne pomniki to pomysł na przetworzenie symboli Warszawy – pomników i budynków – w łatwe do przenoszenia i transportu obiekty, które mogą promować stolicę Polski w każdym innym mieście, w kraju i za granicą.

W Galerii Kordegarda zostaną zaprezentowane prototypy pomników.
Dla zmotoryzowanych przygotujemy mobilny Pałac Kultury – przyczepiany do dachu samochodu. Można go będzie zabrać ze sobą do Barcelony, Paryża czy Lizbony oswajając obcokrajowców z symbolem Warszawy.
Rowerzyści będą mogli przetestować fluorescencyjną Kolumnę Zygmunta jako odblask rowerowy, nie tylko promującą Warszawę, ale również dbającą o bezpieczeństwo podczas nocnych wycieczek. Dla osób preferujących wycieczki piesze, dostępny będzie pomnik Warszawskiej Syrenki na kółkach, który, dzięki doczepianej lince, będzie można zabierać ze sobą na spacer wzdłuż Wisły, czy do lasu, niczym tradycyjną zabawkę na patyku pchaną przez dziecko.

Mobilne pomniki można oglądać, ale też – do czego zachęcamy – wypróbować.
Spacerowicze, rowerzyści i kierowcy, ruszcie się i ruszcie z podstaw pomniki! Chcecie sprawdzić jak to działa? Wypożyczcie jeden z obiektów i zabierzcie ze sobą w podróż Warszawę!
Niektóre wycieczki będziemy dokumentować, filmując pomniki podczas spaceru, jazdy samochodem czy rowerem.

Wypożyczalnię mobilnych pomników otwieramy 28 lipca 2013 roku.
Zapisy od 10 lipca 2013 roku w galerii lub pod adresem kordegarda@nck.pl.

Koncepcja - Iza Rutkowska
Realizacja – Fundacja Form i Kształtów, Royal With Cheese

Wystawa będzie także okazją do spojrzenia na całokształt dotychczasowego dorobku Fundacji Form i Kształtów. W małej sali Kordegardy prezentowana będzie dokumentacja oraz obiekty z dotychczasowych działań Fundacji, m.in. dziki z Grzybobrania, basen z rybami z Wędkowania czy mówiące rośliny z akcji Robale.

Fundacja Form i Kształtów
Fundacja Form i Kształtów działa od 2008 roku. Jej założycielką i autorką realizowanych pod jej szyldem projektów jest Iza Rutkowska. Fundacja zajmuje szczególną pozycję wśród organizacji artystycznych w Polsce. Zapracowała na tę rangę organizując takie wydarzenia, jak: Plac Zabawiciela, EUgeniusz, Grzybobranie, Robale, Wyprzedaż na Chłodnej, Wędkowanie, 6x6 – 6 rzemieślników, 6 dizajnerów, 6 obiektów czy Wełniany fortepian w Warszawie, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Sukces Grzybobrania, zrealizowanego w 2011 roku w Powsinie, zdecydował o zaproszeniu wydarzenia rok później do czeskiej Pragi. W tym roku kolejny projekt Fundacji, Wędkowanie, zrealizowany w Parku Moczydło w 2012 roku, zagości w Sao Paulo w Brazylii! W przygotowaniu jest także projekt Przytulanka, który także wywodzi się z refleksji nad statusem pomników w przestrzeni miejskiej. To żywa rzeźba, powiększony do gigantycznych rozmiarów pluszak, który pojawi się we wrześniu na Polach Mokotowskich w Warszawie.
Fundacja została powołana, by nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, promować design w przestrzeni publicznej. W polu jej zainteresowań leżą lokalne mity i narracje, analiza codzienności i jej twórczego potencjału. Ambicją jest tworzenie platformy wymiany pomysłów między twórcami kultury i jej obserwatorami, mobilizowanie do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy oraz fizyków. Wymiana tych doświadczeń leży u podstaw realizowanych przez nią interdyscyplinarnych projektów.

PROJEKT REZYDENCJE
Projekt „Rezydencje” realizowany od 2012 r w galerii Kordegarda polega na zapraszaniu do współpracy różnych instytucji: fundacji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą promocją i animacją kultury. Mogą wziąć w nim udział instytucje nieposiadające przestrzeni wystawienniczej lub galerie spoza Warszawy. Instytucjom tym pragniemy udostępnić wnętrze galerii Kordegarda do stworzenia siedziby tymczasowej i zaaranżowania własnej wystawy, księgarni, przygotowania cyklu spotkań, paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów oraz innych aktywności, mających na celu ukazanie jak najszerszego spektrum działalności danej fundacji czy galerii. Projekt „Rezydencje” spełnia ważny cel Narodowego Centrum Kultury dotyczący inspirowania i wspomagania działających w sferze kultury i dziedzictwa narodowego ruchów społecznych oraz organizacji pozarządowych.

Iza Rutkowska
Jej projekty w przestrzeni publicznej są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była przez redakcję w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie naszemu miastu kolorów.

Wystawa trwa do 25 sierpnia 2013
Od 10 lipca 2013 trwają zapisy w wypożyczalni mobilnych pomników
Od 27 lipca 2013 otwarcie wypożyczalni
24 sierpnia 2013 finisaż – projekcje filmów dokumentujących podróże mobilnych pomników                        

Godziny otwarcia wystawy i wypożyczalni mobilnych pomników:
wtorek - niedziela 11:00 - 19:00

Zespół galerii: Aleksandra Chrzanowska-Purchla, Marta Czyż, Arkadiusz Cichy

www.formyiksztalty.pl
www.kordegarda.org


Kontakt dla mediów:
Ewa Vedral
press@formyiksztalty.pl
m: 884 900 838

Wizyta Fundacji Form i Kształtów w Kordegardzie odbywa się w ramach rezydencji fundacyjnych.